Չորեքշաբթի օրը British American Tobacco-ն հայտնել է, որ 957 միլիոն ֆունտ սթեռլինգի (1,15 միլիարդ դոլար) վնաս է կրել՝ իր ռուսական բիզնեսի փոխանցման հետ կապված, ինչը ծխախոտ արտադրողի կիսամյակի շահույթը նվազեցրել է 25 տոկոսով, հաղորդում է Reuters-ը:
Ընկերությունը, որը նաեւ արտադրում է Pall Mall եւ Dunhill սիգարետներ եւ վերահսկում է ռուսական շուկայի գրեթե մեկ քառորդը, հունիսին հայտարարել է, որ բիզնեսը վաճառելու մասին բանակցություններ է վարում երկրում դիստրիբյուտորի հետ:
Բաժնետոմսերի փոխանցման մասին պայմանագիր չի կնքվել, հայտնել են ընկերությունում։
British American Tobacco-ն հայտնել է գործարքներից շահույթի 25 տոկոս՝ մինչեւ 3,68 միլիարդ ֆունտ սթեռլինգ (4,44 միլիարդ դոլար) նվազման մասին՝ մինչեւ հունիսի 30-ը վեց ամիս ժամանակահատվածում:
Սակայն 119-ամյա ընկերությունը պահպանել է ամբողջ տարվա իր կանխատեսումը եւ հայտնել է առաջին կիսամյակում սպասվածից ավելի բարձր շահույթի մասին՝ վեյպերի եւ նիկոտինային ապրանքների աճող պահանջարկի ու գների բարձրացման ֆոնին:
Առաջին կիսամյակի շահույթը կազմել է 12,87 միլիարդ ֆունտ սթեռլինգ իսկ ճշգրտված օպերացիոն մարժան` 43,9 տոկոս, ինչը գերազանցել է ընկերության կանխատեսումները, որը կազմել է 12,62 միլիարդ ֆունտ սթեռլինգ եւ օպերացիոն մարժայի 43,5 տոկոսը:

British American Tobacco said on Wednesday it suffered a £957m ($1.15bn) loss related to the transfer of its Russian business, pushing the cigarette maker's half-year profit down 25%, Reuters reported.
The company, which also makes Pall Mall and Dunhill cigarettes and controls nearly a quarter of the Russian market, said in June it was in talks with a distributor in the country to sell the business.
An agreement on the transfer of shares has not been concluded, the company said.
British American Tobacco reported a 25% drop in operating profit to 3.68 billion pounds ($4.44 billion) in the six months to June 30 as a result of spending.
However, the 119-year-old company maintained its full-year guidance after reporting higher-than-expected first-half earnings and adjusted operating margins amid growing demand for vaping and nicotine products and higher prices.
First half revenue of £12.87bn and an adjusted operating margin of 43.9% beat the company's guidance of £12.62bn and a 43.5% operating margin.