Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Ռեջեփ Էրդողանը օգոստոսի 5-ին Սոչիում կայանալիք բանակցությունների ընթացքում կքննարկեն ռազմատեխնիկական համագործակցությունը եւ հացահատիկի ստամբուլյան գործարքի իրականացումը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՌԻԱ նովոստին։
«Երկու երկրների ռազմատեխնիկական համագործակցությունը մշտապես օրակարգում է։ Եվ հենց այն փաստը, որ մեր փոխգործակցությունը զարգանում է նման զգայուն տարածքում, հուշում է, որ, ընդհանուր առմամբ, մեր հարաբերությունների ողջ շրջանակը գտնվում է շատ բարձր մակարդակի վրա»,-ասել է նա։
Պեսկովը նշել է, որ պետությունների ղեկավարները վերջին հանդիպմանը քննարկել են ռազմատեխնիկական համագործակցության տարբեր ասպեկտներ։
«Ուստի, այո, Սոչիում անպայման կքննարկվի ռազմատեխնիկական համագործակցության թեման»,-հավելել է Կրեմլի խոսնակը։
Խոսելով ստամբուլյան գործարքի իրականացման մասին՝ Պեսկովը նշել է, որ շուտով պետք է սկսել հացահատիկի արտահանումը։

Russian and Turkish Presidents Vladimir Putin and Recep Tayyip Erdogan may discuss military-technical cooperation and the implementation of the Istanbul grain deal at talks in Sochi on 5 August, Kremlin spokesman Dmitry Peskov said, RIA Novosti reported.
"Military-technical cooperation between the two countries is constantly on the agenda. And the very fact that our cooperation is developing in such a sensitive sphere shows that in general the whole complex of our relations is at a very high level," he said when asked whether Putin had talked to Erdogan about possible cooperation between Moscow and the Turkish manufacturer of military drones Bayraktar.
Peskov noted that the heads of state discussed various aspects of military-technical cooperation at their last meeting.
"So yes, the topic of military-technical cooperation will surely be discussed in Sochi as well," the Kremlin spokesman added.
Speaking about the progress of the Istanbul deal, Peskov pointed out that the export of grain should start soon.