Հարյուրավոր ցուցարարներ մտել են Բաղդադի կենտրոնում գտնվող «կանաչ գոտի», հայտնում է Իրաքյան լրատվական գործակալությունը (INA):
Ցուցարարները սկսել են մտնել «կանաչ գոտի» այն բանից հետո, երբ ցույցի ժամանակ պայթյուններից պաշտպանող մի քանի բետոնե պատեր են հանել։
Տեղական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ ավելի վաղ ցուցարարները հավաքվել են Բաղդադի Ալ-Թահրիր հրապարակում՝ բողոքելու Իրաքի վարչապետի պաշտոնում Մուհամմեդ Շիա Ալ-Սուդանիի թեկնածության դեմ:
Rudaw-ի փոխանցմամբ՝ շիա հոգեւորական Մուկթադա աս-Սադրի հարյուրավոր կողմնակիցներ ճեղքել են Բաղդադի «կանաչ գոտին» քաղաքի մնացած հատվածից բաժանող բետոնե պատերը եւ ներխուժել խորհրդարանի շենք։ Վարչապետ Մուստաֆա ալ Քադիմին կոչ է արել ցուցարարներին լքել «կանաչ գոտին» եւ խորհրդարանի շենքը։
Շիական «Համակարգող կառույցը» երկուշաբթի օրը Իրաքի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախկին նախարար Մոհամմեդ Շիա ալ-Սուդանիին ներկայացրել է որպես երկրի վարչապետի իր թեկնածու։
Սադրի կողմնակիցները մերժել են Սուդանիի թեկնածությունը։
Բաղդադի «կանաչ գոտում» են գտնվում հիմնական կառավարական գրասենյակների մեծ մասը եւ օտարերկրյա առաքելությունների գրասենյակները:

Hundreds of protesters stormed the Green Zone in central Baghdad, the Iraqi News Agency (INA) reported.
Protesters began entering the Green Zone after several concrete blast walls were removed during the demonstration.
Local media reported that protesters had earlier gathered in Baghdad's Tahrir Square to protest Mohammed Shia' Al Sudani's nomination as Iraqi prime minister.
According to Rudaw, hundreds of supporters of Shiite cleric Muqtada al-Sadr breached the concrete walls separating Baghdad's green zone from the rest of the city and stormed the parliament building. Prime Minister Mustafa Al-Kadhimi urged the protesters to leave the Green Zone and the Parliament building.
The Shiite Coordinating Structure on Monday announced Mohammed Shia' Al Sudani, former Iraqi Labor and Social Affairs Minister, as its candidate for prime minister.
Sadr's supporters rejected Sudani's candidacy.
Baghdad's Green Zone is home to most of the key government offices and the offices of foreign missions.