Հյուսիսային Կորեան, ամենայն հավանականությամբ, ավելի կոշտ պատժամիջոցների կբախվի, այդ թվում՝ կիբերհարձակումների համար իր հնարավորությունների զսպմանն ուղղված միջոցների, եթե միջուկային փորձարկում իրականացնի: Այս մասին հայտարարել է Հարավային Կորեայի արտաքին գործերի նախարար Պակ Ջինը, փոխանցում է Reuters-ը։
Հյուսիսային Կորեան արդեն իսկ ՄԱԿ-ի տարբեր պատժամիջոցների տակ՝ իր միջուկային եւ հրթիռային ծրագրերի հետ կապված, եի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, ամենայն հավանականությամբ, «շատ ավելի ուժեղ» բանաձեւ կընդունի, եթե փորձարկումները շարունակվեն, այդ թվում՝ հաքերների դեմ ուղղված միջոցներ, ասել է նա:
«Անհրաժեշտ է խստացնել պատժամիջոցները Հյուսիսային Կորեայի՝ արտերկրում գտնվող ՏՏ ոլորտի մասնագետների նկատմամբ, ովքեր գումար են վաստակում անօրինական կիբերհաքերային գործունեության միջոցով»,- ասել է նա։
ԱՄՆ-ն եւ Հարավային Կորեան հայտարարել են, որ Հյուսիսային Կորեան հազարավոր հաքերների է մոբիլիզացրել՝ միջոցներ գողանալու համար, այդ թվում՝ կրիպտոարժույթներ։ Հյուսիսային Կորեայի արտաքին գործերի նախարարությունը հերքել է այդ մեղադրանքը եւ հայտարարել, որ սպառազինությունների իր ծրագրերը նախատեսված են պաշտպանության համար:
Ամերիկացի մի քանի պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ կիբերանվտանգության եւ զարգացող տեխնոլոգիաների գծով ազգային անվտանգության խորհրդական Էնն Նոյբերգերը, այս շաբաթ այցելել էին Հարավային Կորեա՝ Հյուսիսային Կորեայի կողմից զենքի փորձարկումներին պատասխանը քննարկելու եւ ապամիջուկայնացման դադարեցված բանակցությունները վերսկսելու ուղիներ գտնելու համար:
Հյուսիսային Կորեան 2006-ից վեց միջուկային փորձարկում է իրականացրել։ Այն նաեւ բալիստիկ հրթիռներ է փորձարկել, որոնք կարող են հասնել մինչեւ ԱՄՆ:

North Korea is likely to face tougher sanctions, including measures to curb its cyberattack capabilities, if it conducts a pending nuclear test. This was stated by South Korean Foreign Minister Park Jin, Reuters reported.
North Korea is already under various UN sanctions over its nuclear and missile programs, and the UN Security Council is likely to pass a much stronger resolution if it continues the test, including measures against its hackers, he noted.
It is necessary to tighten sanctions against North Korean IT professionals who are abroad who earn money through illegal cyber hacking activities, he said.
The United States and South Korea said that North Korea has mobilized thousands of hackers to steal funds, including cryptocurrencies. The North Korean foreign ministry denied the allegation and said its weapons programs were designed to protect her.
Several US officials, including Deputy National Security Adviser for Cyber ​​Security and Emerging Technologies Anne Neuberger, visited South Korea this week to discuss the response to North Korea's weapons tests and ways to restart stalled denuclearization talks.
North Korea has conducted six nuclear tests since 2006. It also tested ballistic missiles capable of reaching the United States.