Ս.թ. հուլիսի 27-ին Հայաստանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել նոր միջպետական ամբողջական գանգատ ընդդեմ Ադրբեջանի: Այս մասին հաղորդում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը:
Նշված գանգատը, ի թիվս այլնի, վերաբերում է 2022 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Խրամորթ և Փարուխ գյուղերի ուղությամբ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակչության իրավունքների խախտմանը, Արցախի Հանրապետության սահմանամերձ գյուղերի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող իրական սպառնալիքներին, ինչպես նաև 2021-2022 թվականների ընթացքում Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության նկատմամբ ուժի կիրառման դեպքերին, որոնց արդյունքում խախտվել է անձանց կյանքի իրավունքը:

Armenia has submitted a new interstate complaint against Azerbaijan to the European Court of Human Rights, the representative of the Armenia on international legal issues reported.
The mentioned complaint concerns the rights violation of the civilian population as a result of the Azerbaijani aggression near Khramort and Parukh villages of Artsakh in 2022, the real threats voiced by Azerbaijan against the population of the border villages of Artsakh, as well as cases of the use of force by the Azerbaijani armed forces in against the civilian population of Artsakh during 2021-2022, as a result of which the right of citizens to life was violated.