Միացյալ Նահանգները կարծում է, որ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի այցը Թայվան Չինաստանի ինքնիշխանության խախտում չի հանդիսանում, երեքշաբթի ասել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ռազմավարական հաղորդակցությունների համակարգող Ջոն Քիրբին։
«Մենք այս այցը ՉԺՀ-ի ինքնիշխանության խախտում չենք համարում»,- ասել է Քիրբին CNN-ին՝ մեկնաբանելով Փելոսիի այցը կղզի՝ չնայած պաշտոնական Պեկինի բողոքներին։
Սպիտակ տան ներկայացուցիչն ուշադրություն է հրավիրել լարվածության վրա, որով ուղեկցվում էր Չինաստանի իշխանությունների հռետորաբանությունը Փելոսիի՝ Թայվան այցի նախաշեմին: Այդ կապակցությամբ Քիրբին ասել է, որ ԱՄՆ-ն թույլ չի տա իրեն վախեցնել:
«Միացյալ Նահանգները թույլ չի տա իրեն վախեցնել այդ սպառնալիքներով։ Մենք սպառնալիքների եւ այդպիսի հռետորաբանության ականատես եղանք վերջին մի քանի օրերի ընթացքում... Մենք անվտանգության ուժեղ հանձնառություն ունենք այս տարածաշրջանում, մենք հինգից յոթ դաշինք ունենք այս տարածաշրջանում, եւ մենք դրան լուրջ ենք վերաբերվում»,- ասել է ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան:
Ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչը մեկնաբանել է նաեւ ԶԼՄ-ներում հայտնված տեղեկություններն առ այն, որ չինական բանակը կործանիչներ է ուղարկել Թայվանի նեղուց։ Քիրբիի խոսքով՝ ինքը չի կարող հաստատել այդ տեղեկատվության հավաստիությունը, սակայն չէր զարմանա իրադարձությունների նման զարգացման դեպքում:

The United States believes that House Speaker Nancy Pelosi's visit to Taiwan does not mark a violation of China's sovereignty, White House National Security Council Strategic Communications Coordinator John Kirby said on Tuesday.
The visit is not a violation of either any sovereignty issues or America's longstanding "one-China policy", Kirby said on CNN, commenting on Pelosi's trip to the island despite protests from official Beijing.
The White House spokesman drew attention to the tension that had accompanied the rhetoric on the part of Chinese authorities in the run-up to Pelosi's trip to Taiwan. In this regard, Kirby said that the U.S. will not allow itself to be intimidated.
White House national security spokesperson John Kirby said after Pelosi's arrival that the United States "is not going to be intimidated" by threats or bellicose rhetoric from China. Kirby said the visit is not a violation of either any sovereignty issues or America's longstanding "one-China policy."
The US administration official also commented on the information that appeared in the media that the Chinese army had sent fighter jets to the Taiwan Strait. Kirby said he could not confirm the veracity of this information, but would not be surprised by such a development.