Նախկինում հայերի համար սեւ ցուցակներ կային միայն Ադրբեջանում եւ Թուրքիայում: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 3-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԳՆ շենքի դիմաց բողոքի ակցիա իրականացնող սփյուռքահայ երիտասարդներից մեկը:
«Ես գիտեի, որ երկու երկիր կար, որոնց սեւ ցուցակներում հայերի անուններ կային: Բայց մի քանի օր առաջ իմացա, որ Հայաստանի Հանրապետությունը միացավ Թուրքիային եւ Ադրբեջանին: Մենք չենք կարող ընդունել այս իշխանությունների՝ մեր կուսակցության հանդեպ թիրախավորված գործողությունները»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ՀՅԴ Հայաստանի երիտասարդական միությունը բողոքի ակցիա է կազմակերպել Հայաստանի ԱԳՆ-ի դիմաց՝ Ընդդեմ սփյուռքահայերի Հայաստան մուտք գործելու ապօրինի արգելքի:
Վերջին օրերին երեք սփյուռքահայ դաշնակցական գործիչների՝ ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող Մուրադ Փափազյանին, ՀՅԴ Նիդեռլանդների Հայ Դատի ատենապետ Մասիս Աբրահամյանին եւ «Գարեգին Նժդեհ» երիտասարդական միության անդամ Սյունե Աբրահամյանին թույլ չի տրվել մուտք գործել Հայաստան։

Раньше «черные списки» для армян существовали только в Азербайджане и Турции. Об этом 3 августа в беседе с журналистами заявил один из участников акции протеста в Ереване, организованной молодежной организацией АРФ Дашнакцутюн.
Он заметил, что несколько дней назад Армения присоединилась к Турции и Азербайджану. «Мы не можем мириться с целенаправленными действиями нынешних властей против нашей партии», – добавил протестующий.
Напомним, что молодежная организация АРФ Дашнакцутюн провела акцию протеста перед зданием МИД Армении против запрета на въезд в страну ряду армян диаспоры.
Отметим, что за последние дни представителей АРФ Дашнакцутюн (члена Бюро АРФ Дашнакцутюн Мурада Папазяна, члена молодежного союза Нидерландов АРФ Дашнакцутюн Сюне Абрамян и председателя Армянского национального комитета «Ай дата» Нидерландов Масиса Абрамяна) лишили права въезда в Армению и объявили  нежелательными лицами.