Շվեյցարիայի կառավարությունն ընդլայնել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները՝ ոսկու եւ ոսկյա արտադրանքի հետ կապված Եվրամիության վերջին միջոցառումներին համապատասխան, հայտնում է Reuters-ը։
Կառավարությունը հայտարարել է, որ երկու նոր բացառություններ է արել գյուղատնտեսական ապրանքների եւ երրորդ երկրներին նավթի մատակարարումների հետ կապված գործարքների համար, որոնք ունի նաեւ ԵՄ-ն՝ վճարային ուղիներում որեւէ խափանումից խուսափելու համար:
«Նոր միջոցներն առաջին հերթին վերաբերում են Ռուսաստանից ոսկու եւ ոսկյա իրերի գնման, ներմուծման կամ փոխադրման արգելքին։ Արգելվում են նաեւ այդ ապրանքների հետ կապված ծառայությունները»,- ասվում է կառավարության հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Շվեյցարիան հավատարիմ է գլոբալ պարենային եւ էներգետիկ ճգնաժամի հաղթահարմանը, եւ Ռուսաստանի դեմ ոչ մի միջոց ուղղված չի եղել երրորդ երկրների եւ Ռուսաստանի միջեւ գյուղատնտեսական կամ պարենային ապրանքների առեւտրի դեմ։
«Վճարային ուղիների խաթարումից խուսափելու համար Դաշնային խորհուրդը (Նախարարների կաբինետը) երկու նոր բացառություն է արել գյուղատնտեսական ապրանքների եւ երրորդ երկրներին նավթի մատակարարումների հետ կապված գործարքների համար, ինչպես եւ ԵՄ-ի»,- ասվում է հաղորդման մեջ։
ԵՄ ընկերությունների կողմից ռուսական ծովային նավթի գնումը եւ դրա արտահանումը երրորդ երկրներ թույլատրվում է, սակայն, անցյալ ամիս ուժի մեջ մտած Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների փոփոխությունների համաձայն, այդպիսի մատակարարումների հետ կապված վճարումները չեն արգելվի։
Շվեյցարիայի կառավարությունը նշել է, որ Ռուսաստանի խոշորագույն բանկը՝ «Սբերբանկ»-ը, եւս սառեցրել է իր ակտիվները եւ նրան արգելված է միջոցներ, տնտեսական ռեսուրսներ կամ տեխնիկական ծառայություններ տրամադրել։

The Swiss government has expanded sanctions against Russia in line with the latest European Union measures against gold and gold products, Reuters reports.
The government said it made two new exemptions for transactions related to agricultural products and oil supplies to third countries, which the EU also has, to avoid any disruption in payment channels.
The new measures primarily relate to a ban on the purchase, import or transportation of gold and gold items from Russia. Services in connection with these goods are also prohibited, the government said in a statement.
Switzerland is committed to overcoming the global food and energy crisis, and none of the measures against Russia was directed against trade in agricultural or food products between third countries and Russia.
In order to avoid disrupting payment channels, the Federal Council has made two new exceptions for transactions related to agricultural products and oil supplies to third countries, just like the EU, the report says.
The purchase of Russian offshore oil by EU companies and its export to third countries is allowed, but according to amendments to EU sanctions on Russia that came into force last month, payments related to such supplies will not be prohibited.
The Swiss government noted that Russia's largest bank, Sberbank, has also frozen its assets and is prohibited from providing funds, economic resources or technical services. New exceptions are being introduced to ensure orderly closing of transactions and sale of Sberbank subsidiaries.