Արցախում ադրբեջանական հարձակման հետևանքով վիրավորված զինծառայողներից մեկը ծայրահեղ ծանր վիճակում է, մեկը ծանր վիճակում է, մնացածի վիճակը միջին և թեթև է գնահատվում: Այդ մասին Արցախի հեռուստաընկերությանը հայտնել է Արցախի առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը։
«Գրեթե բոլոր վիրավորումները բեկորային վիրավորումներ են: Այս պահին վիրավորների հետ կապված որևիցե աջակցության կամ դեղորայքի խնդիր չկա»,- նշել է Հայրիյանը:
Ավելի վաղ Արցախի ՊԲ-ն հաղորդել էր երկու զոհի և 14 վիրավորի մասին։ Նշվում է, որ օգոստոսի 3-ին, ժամը 09։00-ից սկսած, ադրբեջանական ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, թիրախավորել են ՊԲ մարտական դիրքերն ու զորամասերից մեկի մշտական տեղակայման վայրը՝ բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կիրառելով նաև ականանետներ, նռնականետեր և հարվածային ԱԹՍ-ներ, ինչի հետևանքով մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Գուրգեն Գալերիի Գաբրիելյանը և Արթուր Յուրիի Խաչատրյանը:
Եվս 14 զինծառայող տարբեր աստիճանի վիրավորումներ է ստացել: Ըստ Արցախի ՊԲ-ի հայտարարության՝ խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորակազմի հրամանատարության հետ միջոցներ են ձեռնարկվում իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ։ Ժամը 18։00-ի դրությամբ օպերատիվ մարտավարական իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է:

One of the soldiers wounded as a result of Azerbaijani shelling in Artsakh is in an extremely serious condition, another one is in a serious condition, and the condition of the rest is assessed as moderate or light, Artsakh Health MinisterMikael Hayriyan told Civilnet.am.
"Almost all the injuries are shrapnel injuries. At the moment there is no problem of any support or medication for the wounded," Hayriyan said.
Earlier, the Artsakh Armed Forces reported two dead and 14 wounded. It is reported that starting from 09:00 a.m. today, the Azerbaijani units, having grossly violated the ceasefire regime, shelled the military positions of the defense forces and the place of permanent deployment of one of the military units, using mortars, grenade launchers and assault rifles of different caliber, as a result of which the contract servicemen Gurgen Gabrielyan and Artur Khachatryan were mortally wounded.
Another 14 soldiers were wounded to varying degrees. According to Artsakh Ministry of Defense statement, measures are being taken to stabilize the situation with the command of Russian servicemen who carry out the peacekeeping mission. As of 18:00, the tactical situation is relatively stable.