Խաղաղություն Արցախում պատշաճ կերպով չի հաստատվել, իսկ ադրբեջանական կողմը չի կատարում հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները՝ ամենատարբեր առիթներ օգտագործելով ուժի կիրառմամբ այս կամ այն հարցերի շուրջ զիջումներ պարտադրելով։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 3-ին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«2022թ. օգոստոսի 1-ից Արցախի Հանրապետության տարբեր ուղղություններով ադրբեջանական կողմը վարել է ագրեսիվ ռազմական գործողություններ՝ կիրառելով տարբեր տրամաչափի զինատեսակներ, նռնականետեր, հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր։
Այս ամենը կատարվում է այն պարագայում, երբ 2020 թվական նոյեմբերից կողմերի համաձայնությամբ հաստատվել է հրադադար եւ Արցախում տեղակայվել են ռուսական խաղաղապահ ուժեր՝ Արցախի ժողովրդի խաղաղությունն ապահովելու համար։
Սա խոսում է այն մասին, որ խաղաղություն Արցախում պատշաճ կերպով չի հաստատվել, իսկ ադրբեջանական կողմը չի կատարում հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները՝ ամենատարբեր առիթներ օգտագործելով ուժի կիրառմամբ այս կամ այն հարցերի շուրջ զիջումներ պարտադրելով։
Ադրբեջանն իր ցանկացած պահանջ զուգորդում է ուժի կիրառմամբ կամ ուժի կիրառման սպառնալիքով՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի հիմնարար դրույթները։
Տարբեր հարցերի վերաբերյալ տարվող բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմը ստիպված է լինում գնալ զիջումների, որի հետեւանքով կոպտագույն ձեւով խախտվում են մարդկանց ամենատարրական իրավունքները՝ ընդհուպ կյանքի իրավունքը։ Ռուսական խաղաղապահների չհաստակեցված մանդատի եւ խիստ սահմանափակ թվակազմի պատճառով փխրուն ու հարաբերական խաղաղությունը պարբերաբար վտանգվում է։ Իսկ Արցախի ժողովուրդն իր իրավունքների պաշտպանության համար նորից պայքարում է միայնակ։
Միջազգային տարբեր դերակատարների կողմից պարբերաբար հնչում են խաղաղության հաստատմանն աջակցող հայտարարություններ։ Որտե՞ղ է այդ աջակցությունը։ Որտե՞ղ են համանախագահող երկրների իրական քայլերը տեղում մարդկանց իրավունքները պաշտպանելու, մարդկանց կյանքերը փրկելու, մարդկանց խաղաղ կենսագործունեությունն ապահովելու հարցում։ Որտե՞ղ են ՄԱԿ֊ի, ԵԽ֊ի կամ ԵԱՀԿ֊ի գործողությունները։ Թե՞ ամեն ինչ ուղղակի սին խոսքերի մակարդակում է։
Աշխարհի այլ կետերում տեղի ունեցող հակամարտությունների վերաբերյալ միջազգային մեդիան մեկ րոպե անգամ չի լռում, միջազգային կազմակերպությունները հանդես են գալիս հայտարարություններով, աննկարագրելի ծավալների աջակցություն են ցուցաբերում, իսկ Արցախի ժողովրդին, որ տասնյակ տարիներով ուղղակի պայքարում է ադրբեջանական բռնապետության դեմ, անտեսում են։
Միջազգային կառույցների հարգելի՛ գործընկերներ, ձեր անհետեւողականության, հակամարտությունը փորձագիտական դաշտում քննարկելուց այն կողմ չանցնող գործողությունների հետեւանքով Ադրբեջանը իրեն անպատժելի է զգում ու դիմում է ամենատարբեր լկտիությունների։
Միթե՞ կարելի է այսքան բացահայտ երկակի ստանդարտներով առաջնորդվել, միթե՞ կարելի է քաղաքական շահերից կուրանալ ու անտեսել մարդկանց ու նրանց իրավունքները»,- նշվում է նրա հայտարարության մեջ։

Peace is not properly established in Artsakh, and the Azerbaijani side does not fulfill the obligations undertaken by the declaration, using every opportunity to force concessions on this or that issue, Artsakh human rights defender Gegham Stepanyan wrote on his Facebook page today.
Since August 1, the Azerbaijani side has conducted aggressive military operations in various directions of the Republic of Artsakh, using weapons of various calibers, grenade launchers, and attack drones.
All this is happening in the event that since November 2020, a ceasefire has been established by the agreement of the parties and Russian peacekeeping forces have been deployed in Artsakh to ensure the peace of the people of Artsakh.
This indicates that peace has not been properly established in Artsakh, and the Azerbaijani side does not fulfill the obligations assumed by the declaration, using all kinds of opportunities to force concessions on one or another issue.
Azerbaijan combines any of its demands with the use of force or the threat of use of force, grossly violating the fundamental provisions of international law.
During the negotiations on various issues, the Armenian side is forced to make concessions, as a result of which the most basic rights of people, including the right to life, are violated. Due to the unclear mandate and a limited number of Russian peacekeepers, fragile and relative peace is regularly endangered. And the people of Artsakh are again fighting alone for the protection of their rights.Statements supporting the establishment of peace are regularly made by various international actors. Where is that support? Where are the real steps taken by the OSCE Minsk Group co-chair countries to protect people's rights, save people's lives, and ensure people's peaceful life? Where are the actions of the UN, CoE, or OSCE? Or is everything just at the level of empty words?
The international media is not silent for a minute regarding the conflicts taking place in other parts of the world, the international organizations make statements, they show indescribable amounts of support, but the people of Artsakh, who have been directly fighting against the Azerbaijani dictatorship for tens of years, are ignored.
Is it acceptable to be guided by such explicitly double standards and blinded by political interests, fully ignoring people and their rights?" the statement said.