Չինաստանը չի կարող խանգարել համաշխարհային առաջնորդների այցերին Թայվան, կղզի կատարած այցից հետո հայտարարել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին։
«Ցավոք, Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցության առարկությունների պատճառով Թայվանին թույլ չտվեցին մասնակցել գլոբալ հանդիպումներին, բոլորովին վերջերս՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունում», - ասվում է Փելոսիի հայտարարության մեջ:
«Թեեւ նրանք կարող են խանգարել Թայվանին ուղարկել իր առաջնորդներին գլոբալ ֆորումներին, նրանք չեն կարող խանգարել համաշխարհային առաջնորդներին կամ որեւէ մեկին գալ Թայվան՝ հարգանքի տուրք մատուցելու դրա ծաղկող ժողովրդավարությանը, ընդգծելու բազմաթիվ հաջողությունները եւ վերահաստատելու մեր հանձնառությունը շարունակական համագործակցությանը»:

China cannot prevent world leaders from traveling to Taiwan, Speaker of the US House of Representatives Nancy Pelosi said after her visit to the island, Reuters reported.
"Sadly, Taiwan has been prevented from participating in global meetings, most recently the World Health Organization, because of objections by the Chinese Communist Party," Pelosi said in statement.
"While they may prevent Taiwan from sending its leaders to global forums, they cannot prevent world leaders or anyone from traveling to Taiwan to pay respect to its flourishing Democracy, to highlight its many successes and to reaffirm our commitment to continued collaboration."