Կան կայունացման միտումներ։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը՝ խոսելով Ադրբեջանի ագրեսիվ ռազմական գործողությունների գոտում տիրող իրավիճակի մասին։
«Ընդհանուր առմամբ վիճակն ավելի կայուն է, քան վերջին մի քանի օրերին։ Հույս ունենք, որ իրավիճակը վերջնականապես կկայունանա»,-նշեց արտգործնախարարը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին՝ օգոստոսի 3-ին, ժամը 09։00-ից սկսած, ադրբեջանական ստորաբաժանումները` կոպտորեն խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, թիրախավորել են ՊԲ մարտական դիրքերն ու զորամասերից մեկի մշտական տեղակայման վայրը՝ բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կիրառելով նաեւ ականանետներ, նռնականետեր եւ հարվածային ԱԹՍ-ներ, ինչի հետեւանքով մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Գուրգեն Գալերիի Գաբրիելյանը եւ Արթուր Յուրիի Խաչատրյանը:
Վերջին տվյալներով՝ 19 զինծառայող ստացել է վիրավորումներ։ Նրանցից երեքը ծանր վիճակում է, մեկի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր։ Վիրավորներից մի քանիսը տեղափոխվել են Երեւան։

Есть тенденции к стабилизации. Об этом заявил глава МИД Арцаха Давид Бабаян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am, говоря о ситуации в зоне агрессивных военных действий Азербайджана на линии соприкосновения с Арцахом.
«В целом ситуация стабильнее, чем за последние несколько дней. Надеемся, что ситуация окончательно стабилизируется», - отметил глава МИД.
3 августа с 09:00, азербайджанские подразделения, грубо нарушив режим прекращения огня, обстреляли боевые позиции Армии обороны и место постоянной дислокации одной из воинских частей. Помимо стрелкового оружия различного калибра, противник применил также минометы, гранатометы и ударные БПЛА, в результате чего смертельное ранение получили военнослужащие-контрактники Гурген Габриелян и Артур Хачатрян. По последним данным, 19 военнослужащих получили ранения различной степени тяжести.
Цель очередной агрессии Азербайджана – занять выгодные позиции в районе Бердзорского (Лачинского) коридора.