Կան կայունացման միտումներ։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը՝ խոսելով Ադրբեջանի ագրեսիվ ռազմական գործողությունների գոտում տիրող իրավիճակի մասին։
«Ընդհանուր առմամբ վիճակն ավելի կայուն է, քան վերջին մի քանի օրերին։ Հույս ունենք, որ իրավիճակը վերջնականապես կկայունանա»,-նշեց արտգործնախարարը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին՝ օգոստոսի 3-ին, ժամը 09։00-ից սկսած, ադրբեջանական ստորաբաժանումները` կոպտորեն խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, թիրախավորել են ՊԲ մարտական դիրքերն ու զորամասերից մեկի մշտական տեղակայման վայրը՝ բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կիրառելով նաեւ ականանետներ, նռնականետեր եւ հարվածային ԱԹՍ-ներ, ինչի հետեւանքով մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Գուրգեն Գալերիի Գաբրիելյանը եւ Արթուր Յուրիի Խաչատրյանը:
Վերջին տվյալներով՝ 19 զինծառայող ստացել է վիրավորումներ։ Նրանցից երեքը ծանր վիճակում է, մեկի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր։ Վիրավորներից մի քանիսը տեղափոխվել են Երեւան։

There are trends towards stabilization, Artsakh Foreign Minister David Babayan told Armenian News-NEWS.am, speaking about the situation in the zone of aggressive military operations of Azerbaijan on the line of contact with Artsakh.
“In general, the situation is more stable than in the last few days. We hope that the situation will finally stabilize,” the Foreign Minister noted.
Azerbaijani units, grossly violating the ceasefire regime, fired at the combat positions of the Defense Army and the place of permanent deployment of one of the military units. In addition to small arms of various calibers, the enemy also used mortars, grenade launchers and strike UAVs, as a result of which contract servicemen Gurgen Gabrielyan and Artur Khachatryan were mortally wounded. According to the latest data, 19 servicemen received injuries of varying severity.
The goal of Azerbaijan's next aggression is to take advantageous positions in the area of ​​the Berdzor (Lachin) corridor.