Վերջին օրերի իրադարձությունները՝ զոհերի և վիրավորների առկայությունը մեկ անգամ ևս փաստում են, որ Ադրբեջանի կազմում խաղաղ գոյակցությունը Արցախի համար բացառված է: Այս մասին համատեղ հայտարարություն են տարածել Արցախի ԱԺ 5 խմբակցությունները:
Հայտարարությունում ասվում է. «Օգոստոսի 1-ից Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի տարբեր հատվածներում Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումները դիմել են սադրիչ ռազմական գործողությունների, որի հետևանքով ունենք զոհեր և վիրավորներ:
ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները Ադրբեջանի հերթական ոտնձգությունները համարում են 2020 թվականի նոյեմբերին ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտում, որը նպատակ է հետապնդում շարունակել հայատյացության քաղաքականությունը և խուճապային տրամադրություններ ստեղծել Արցախում: Ադրբեջանը Հայաստանին և Ռուսաստանին պարբերաբար մեղադրում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությունները չկատարելու մեջ, այն պարագայում, երբ այդ հայտարարության գրեթե որևէ կետ չի կատարվել հենց Ադրբեջանի կողմից:
Այս վարքագիծը մեզ համար նորություն չէ։ Ադրբեջանը մշտապես վարել է էթնիկ զտումների, բռնատեղահանության քաղաքականություն, հետևողականորեն խախտելով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների կենսական շահերն ու իրավունքները։ Վերջին օրերի իրադարձությունները՝ զոհերի և վիրավորների առկայությունը մեկ անգամ ևս փաստում են, որ Ադրբեջանի կազմում խաղաղ գոյակցությունը Արցախի համար բացառված է։ Խաղաղությունը բարձրագույն արժեք է, սակայն խաղաղություն չի լինում ուժի սպառնալիքի տակ, մարդու իրավունքների ու արժանապատվության շարունակական ոտնահարմամբ։
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մենք ականատես եղանք միջազգային հանրության լռությանը և այդ ժամանակահատվածում Արցախի ժողովրդի դեմ կիրառված բոլոր հանցագործությունները չարժանացան համարժեք դատապարտման, որի պատճառով Ադրբեջանը շարունակում է ընդլայնել ագրեսիվ գործողությունների մասշտաբները։
- Կոչ ենք անում տարբեր երկրների խորհրդարաններին և միջազգային բոլոր կազմակերպություններին խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի վերջին գործողությունները և գործնական քայլեր ձեռնարկել կանխելու համար նոր ոճրագործությունները․
- հորդորում ենք ռուս խաղաղապահներին իրականացնել բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ ապահովելու շփման գծում կայունության հաստատումը:
Գլուխ խոնարհելով Արցախյան ազատագրական պայքարի բոլոր զոհերի առջև՝ մեկ անգամ ևս հաստատում ենք մեր ժողովրդի ազատ և անկախ պետություն ունենալու իրավունքը՝ որպես անվտանգ ու ապահով ապրելու միակ գրավական։

The events of the last days, the presence of victims and wounded once again prove that the peaceful coexistence within Azerbaijan for Artsakh is excluded. On this occasion 5 factions of National Assembly of Artsakh made a joint statement.
The statement says: "Since 1 August, the armed forces of Azerbaijan resorted to provocative military actions in various sections of the line of contact between Artsakh and Azerbaijan, as a result of which there are victims and wounded.
Armenian National Assembly factions consider Azerbaijan's repeated aggressions to be a gross violation of the November 2020 ceasefire, which aims to continue the Armenian-hating policy and create panic in Artsakh. Azerbaijan regularly accuses Armenia and Russia of non-compliance with the November 9 trilateral agreements, when Azerbaijan itself has failed to fulfill almost any point of that statement.
Such behavior is not new to us. Azerbaijan has always pursued a policy of ethnic cleansing and deportation, consistently violating the vital interests and rights of citizens of the Republic of Artsakh. Recent events, casualties and wounded victims once again prove that peaceful coexistence within Azerbaijan is impossible for Artsakh. Peace is the highest value, but there is no peace under the threat of force, with the constant trampling of human rights and dignity.
During the 44-day war in 2020, we have witnessed the silence of the international community and during this period, all the crimes committed against the people of Artsakh have not been properly condemned, due to which Azerbaijan continues to expand the scale of aggression.
- We call on parliaments of different countries and all international organizations to strongly condemn the recent actions of Azerbaijan and take practical steps to prevent new crimes.
- We call on Russian peacekeepers to carry out all necessary actions to ensure the stability of the line of contact.
Bowing our heads before all the victims of the Artsakh liberation struggle, we reaffirm the right of our people to a free and independent state as the only guarantee of a safe and secure life."