Համաշխարհային էներգետիկ շուկան միլիոն բարել նավթ կստանա, եթե ԱՄՆ-ը եւ Իրանը վերակենդանացնեն 2015թ. միջուկային գործարքը, բայց անգամ այդ դեպքում դա չի լուծի գլոբալ էներգետիկ ճգնաժամի խնդիրը։ Այս մասին ասել է RBC-ի հումքային ապրանքների բաժնի ղեկավար Հելիմա Քրոֆթը։
ԱՄՆ-ը գործարքից դուրս է եկել 2018թ., որի համաձայն՝ Իրանը համաձայնել էր սահմանափակել միջուկային գործունեությունը միջազգային պատժամիջոցների հանման դիմաց, գրել է Business Insider-ը։
Պատժամիջոցները հանելն Իրանին ավելի վաղ թույլ էր տալիս իր նավթը վաճառել համաշխարհային շուկայում, ահա թե ինչու ԱՄՆ-ի եւ Իրանի պաշտոնատար անձինք փորձում էին վերականգնել գործարքը, քանի որ աշխարհը բախվում է էներգետիկ ճգնաժամի, որովհետեւ կրճատվել է Ռուսաստանից համաշխարհային շուկա էներգառեսուրսների արտահանումը։
ԱՄՆ-ի եւ Իրանի պաշտոնատար անձինք հարցը քննարկել են անցած շաբաթ, իսկ Եվրոպական միությունը երկուշաբթի հայտարարել էր, որ հաստատել է համաձայնագրի «վերջնական» տեքստը, ինչը նշանակում է, որ Իրանը ստիպված կլինի համաձայնել բոլոր պայմաններին կամ հրաժարվել փաթեթից ընդհանրապես։
Եթե գործարքը կնքվի, դա կլինի Եվրոպայի խոշոր հաղթանակը։ Եվրոպան այս ձմռանը բախվելու է պոտենցիալ արտակարգ դրության բնական գազի անբավարարության պատճառով։ Քրոֆթի խոսքով՝ դա նաեւ կմեղմի ցավը այն բանից հետո, երբ դեկտեմբերի 5-ին ամբողջովին ուժի մեջ մտնեն ռուսական նավթամթերքների հանդեպ ԵՄ-ի մտցրած արգելքները, ինչը կկրճատի նավթի մատակարարումները եւս 2,2 մլն բարելով։
Բայց անգամ այս դեպքում իրանական մատակարարումները արագ լուծում չեն լինի, ինչի հույսն ունեն ոմանք։
«Հարցն այն է, թե կցանկանան արդյոք իրանցի առաջնորդները գնալ այդ գործարքին»,- նշել է Քրոֆթը CNBC-ի հարցազրույցում՝ ավելացնելով, որ ԱՄՆ-ի եւ Իրանի ղեկավարներն այս տարվա մարտին մոտ էին համաձայնագրի կնքմանը, բայց Իրանը հրաժարվեց։
Գործարքը պետք է արժանանա նաեւ Կոնգրեսի եւ Իրանի հավանությանը, իսկ դա նշանակում է, որ այն դեռ հեռու է Եվրոպայուն էներգետիկ ճգնաժամի վրա որեւէ ազդեցություն ունենալուց։
«Սա բազմամսյա գործընթաց է»,- ասել է Քրոֆթը։ «Բայց նորից, հաշվի առնելով այն, որ դեկտեմբերին հաշվեկշռում կմնան ռուսական բարելները, լրացուցիչ մատակարարումներն Իրանից օգտակար կլինեին»։

The global energy market will get a million barrels of oil if the US and Iran resuscitate the 2015 nuclear deal, but even if they do, it will not solve the global energy crisis, Helima Croft, head of commodities at RBC, said.
The US pulled out of the deal in 2018, under which Iran agreed to limit its nuclear activities in exchange for an exemption from international sanctions, Business Insider writes.
The exemption previously allowed Iran to sell its oil on the world market - which is why US and Iranian officials sought to revive it as the world faces an energy crisis caused by Russia's declining energy exports to the world market.
US and Iranian officials discussed the issue last week, and the European Union announced Monday that it had approved the final text of the agreement, which means Iran will have to agree to all the terms or reject the entire package.
If a deal is struck, it would be a major victory for Europe, which faces a potential natural gas emergency this winter. Croft said it would also reduce the pain after EU bans on Russian oil products take full effect Dec. 5, which would cut oil supplies from the market by another 2.2 million barrels.
Even so, taking Iranian supplies off the market will not be the quick fix that some are hoping for.
"The question with Iran is, do Iranians leaders want to take this deal?" Croft noted in an interview with CNBC, adding that US and Iranian leaders were close to reaching an agreement in March of this year before Iran refused.
The deal would also need congressional and Iranian approval, meaning it is far from having any impact on Europe's energy crisis.
"It's not a light switch. It's a potentially multi-month process," Croft said. "But again, with those Russian barrels in the balance come December, additional supplies from Iran would be helpful."