Պաշտպանության նախարարության դիմաց քիչ առաջ իրավիճակը լարվեց, երբ առավոտից բողոքի ակցիա իրականացնող՝ 44–օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողները մտան շենք։ Մի քանի րոպե ռազմական ոստիկանության հետ բանակցելուց հետո ծնողները շենքից դուրս եկան՝ հայտնելով, որ ներսում իրենց տեղեկացրել են՝ նախարար Պապիկյանը ՊՆ–ում չէ։
«Մեզ ասեցին, որ չի կարելի, այսինքն մենք իրավունք չունենք նախարարություն մտնել»,-ասաց պատերազմում զոհված Ժորա Սահակյանի հայրը՝ Վահիդ Սահակյանը:
Ծնողները վրդովված են, որ շուրջ 2 ժամ է՝ իրենց հրաժարվում են ընդունել։
Հիշեցնենք, որ Պաշտպանության նախարարության շենքի առջև բողոքի ակցիա իրականացնող ծնողների որդիները Մարտակերտի 5-րդ պաշտպանական շրջանի 4-րդ գումարտակից են: Զինծառայողները զոհվել են հոկտեմբերի 30-ին Ուրյան սարում։ Ծնողները պահանջում են հանդիպել գումարտակի հրամանատար Պավլիկ Քյարամյանի հետ, որին մեղադրում են իրենց որդիների զոհվելու մեջ։ Նշենք նաև, որ ծնողները պահանջում են հանդիպում կամ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի կամ փոխնախարար Արման Սարգսյանի հետ: Տևական ժամանակ է՝ ծնողները փորձում են պարզել, թե ինչ հանգամանքներում են զոհվել իրենց որդիները:
Զինծառայողների ծնողներին վրդովվեցրել է այն, որ նույն գումարտակի հրամանատար Պավլիկ Քյարամյանին շնորհվել է «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշան այն դեպքում, երբ մարտական գործողություններին չի մասնակցել:
Նշենք նաև, որ այսօր զոհվածների ծնողները փորձել են Պաշտպանության նախարարություն մուտք գործել, սակայն նրանց թույլ չեն տվել:

A little while ago, the situation outside the Ministry of Defense (MOD) of Armenia became tense when a group of parents of the servicemen—who died in the 44-day Artsakh (Nagorno-Karabakh) war in the fall of 2020—who are protesting in front of the MOD building since the morning, entered the building.
But after negotiating with the military police for a few minutes, these parents left the MOD building, saying that they were informed inside that defense minister Suren Papikyan was not in the building.
These parents are upset that they have not been accepted for almost two hours.
The sons of these parents protesting in front of the MOD building were from the 4th Battalion of the 5th Defense District of Martakert. These parents demand to meet with the commander of this battalion, Pavlik Kyaramyan, whom they blame for the deaths of their sons.
These parents demand a meeting also with either defense minister Suren Papikyan or deputy defense minister Arman Sargsyan.
For a long time, these parents are trying to find out under what circumstances their soldier sons had died during the aforementioned war.