«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Արցախի Հանրապետության 3 բնակավայրերի՝ Աղավնո, Բերձոր եւ Սուս համայնքների բնակիչները մինչեւ օգոստոսի 25-ը պետք է ազատեն իրենց հայրենի բնակարանները։ Հիմնավորումն այն է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո, որը կնքվել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի միջեւ, երբ արցախաադրբեջանական սահմանին տեղակայվեցին ռուս խաղաղապահներ, արդեն պարզ էր, որ այս տարածքները եւս պիտի հանձնվեն։ Այսինքն՝ այս տարածքները լքելու մասին հայտնի է դարձել դեռ մոտ երկու տարի առաջ, սակայն այս ընթացքում Աղավնոյում կատարվել են մեծ թվով ներդրումներ, դպրոց, մանկապարտեզ է վերակառուցվել։ «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ խոսքը մոտ 300 հազար ԱՄՆ դոլար ներդրման մասին է ոչ պետական միջոցներից:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում Աղավնոյի գյուղապետ Անդրանիկ Չավուշյանը հաստատեց մեր այն տեղեկությունները, որ այս ընթացքում գյուղում տարբեր ներդրումներ են արվել, սակայն կոնկրետ գումարի չափ այդպես էլ չնշեց։ «Պատերազմից հետո պետական մակարդակով չեն արել, ասել են՝ հանձնելու ենք։ Անգամ Հայկ Մարությանը եկավ, ներկայացրեցի՝ ինչ է պետք, բայց գնաց ու գնաց: Դպրոց, մանկապարտեզ կամ այլ հարցերի դեպքում օգնել են ընկերները, ամերիկահայերը, պետական աջակցություն չի եղել»,- մանրամասնեց դաշնակցական գյուղապետը։ Ստացվում է՝ իմանալով անգամ, որ Աղավնոյից պետք է բնակիչները հեռանան, այնտեղ ներդրումներ են արվել, մինչդեռ դրա փոխարեն այդ միջոցները կարելի էր ուղղել Արցախում այլ քաղաքների բարեկարգման վրա՝ զուր չխաղալով մարդկանց հույզերի հետ:

YEREVAN. – Zhoghovurd newspaper of the Republic of Armenia (RA) writes: Residents of 3 Artsakh [(Nagorno-Karabakh)] Republic settlements—Aghavno, Berdzor, and Sus communities—must vacate their native dwellings by August 25.
The rationale is that after the trilateral statement of November 9, 2020—which was signed between RA Prime Minister Nikol Pashinyan, RF [(Russian Federation)] President Vladimir Putin, and Azerbaijani President Ilham Aliyev—when Russian peacekeepers were deployed on the Artsakh-Azerbaijani border, it was already clear that these territories will also be handed over [to Azerbaijan]. That is, it became known about [Armenians] leaving these territories still about two years ago, but during this time, a large number of investments were made, a school, a kindergarten were rebuilt in Aghavno [village]. According to Zhoghovurd daily’s information, we are talking about an investment of about 300 thousand US dollars from non-state funds.
In a conversation with Zhoghovurd daily, Aghavno village head Andranik Chavushyan confirmed our information that various investments were made in the village during this period, but he did not mention the exact amount.
It turns out that even knowing that the residents should leave Aghavno, investments were made there, whereas instead those funds could have been directed to the improvement of other cities in Artsakh—not playing with people's emotions in vain.