Ռուսաստանը հանդես է եկել Իրանում Բուշերի նախագծի ավարտից հետո նոր ատոմակայաններ կառուցելու «առաջարկով»: Այդ մասին օգոստոսի 21-ին հայտնել են իրանական լրատվամիջոցները` վկայակոչելով Իրանի իսլամական հանրապետության միջուկային ծրագրի ղեկավարի հայտարարությունը, հաղորդում է AFP-ն:
«Մենք բանակցություններ ենք վարել ռուսական կողմի հետո նոր ատոմակայաններ կառուցելու հարցի շուրջ: Նրանք որոշակի առաջարկով են հանդես եկել»,- հայտնում է «Ռեզալաթ» թերթը` մեջբերելով Ֆերեդուն Աբասի-Դավանիին (Fereydoon Abbasi Davani):
«Մենք շարունակելու ենք փոխանակվել մտքերով եւ փոխադարձ առաջարկություններով, մինչեւ չհասնենք որոշակի արդյունքների»,- հավելել է Աբասի Դավանին:
Աբասի Դավանին պնդում է, որ Մոսկվայի հետ ցանկացած պայմանավորվածություն ձեռք է բերվելու այնպես, «որ հաշվի առնվեն երկու կողմի հետաքրքրությունները»:
Ապագա ատոմակայանների քանակի եւ նրանց գտնվելու վայրի մասին մանրամասներ նա չի հայտնել: Ռուսաստանը Իրանում միակ ատոմակայանը կառուցել է Բուշեր քաղաքում:

Россия выдвинула «предложения» по строительству новых атомных электростанций в Иране после завершения бушерского проекта. Об этом сообщили в воскресенье иранские СМИ со ссылкой на главу ядерной программы Исламской Республики, передает AFP
«Мы провели переговоры с российской стороной о строительстве новых атомных электростанций. Они выдвинули определенные предложения», - цитирует Ферейдуна Аббаси-Давани (Fereydoon Abbasi Davani) газета «Резалат».
«Обмен идеями и предложениями будет продолжаться, пока мы не достигнем определенных результатов», – добавил Аббаси Давани.
Аббаси-Давани утверждает, что любые будущие договоренности с Москвой будут заключаться «так, чтобы были соблюдены интересы обеих сторон».
Подробности о количестве будущих АЭС и их местонахождении он не стал сообщать.Россия построила единственную в Иране атомную электростанцию в городе Бушер. Строительство шло с задержками, однако Тегеран рассчитывает подключить АЭС к национальной энергосети уже в конце августа.