Պորտուգալիայի վարչապետ Անտոնիո Կոստան AP լրատվական գործակալությանն ասել է, որ Եվրոպան դիտարկում է Իսպանիայից Իտալիա բնական հեղուկ գազի խողովակաշար կառուցելու հարցը՝ որպես ֆրանսիական առարկությունները շրջանցելու միջոց։
Նրա խոսքով՝ Պորտուգալիան եւ Իսպանիան կարող են մեծ քանակությամբ բնական հեղուկ գազ ուղարկել դեպի ԵՄ այլ պետություններ։ Նա մանրամասներ չի հայտնել, սակայն նման ստորջրյա խողովակաշարի կառուցումը հավանաբար տարիներ կպահանջի:
Երկու երկրները գազատարով գազ են ստանում Ալժիրից եւ Մարոկկոյից, ինչպես նաեւ ծովով այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը եւ Նիգերիան: Սակայն ներկայումս Իսպանիայի, Պորտուգալիայի եւ Եվրոպայի մյուս պետությունների միջեւ էներգետիկ կապը սահմանափակ է:
«Պիրենեյան թերակղզին ի վիճակի է փոխարինել բնական հեղուկ գազի մեծ մասը, որը Կենտրոնական Եվրոպան ներկայումս ներմուծում է Ռուսաստանից», - ասել է Կոստան:
Ունենալով վեց LNG կայաններ Իսպանիայում, ներառյալ Եվրոպայի ամենամեծ կայանը Բարսելոնայում եւ եւս մեկը Պորտուգալիայում, այս երկրներին բաժին է ընկնում Եվրոպայում բնական հեղուկ գազի (LNG) վերամշակման հզորության մեկ երրորդը: Կոստան նշել է, որ գործարանները կարող են նաեւ ծովով ավելի շատ բնական հեղուկ գազ առաքել եվրոպական այլ նավահանգիստներ, մինչ խողովակաշարը կառուցվի:
Նա նշել է, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը դեռեւս դեմ է Պիրենեյներով խողովակաշարի կառուցմանը` պատճառաբանելով բնապահպանական մտահոգությունները, եւ հավելել է, որ Եվրահանձնաժողովը դիտարկում է Իտալիայի հետ կապի հնարավորությունը:

Европа рассматривает возможность строительства трубопровода для сжиженного природного газа из Испании в Италию  как способ обойти возражения Франции, заявил у премьер-министр Португалии Антониу Кошта, передает AP.
По его словам,  Португалия и Испания могут отправлять большое количество сжиженного природного газа в другие страны Европейского Союза. Он не сообщил никаких подробностей, но на строительство такого подводного трубопровода, скорее всего, уйдут годы.
Две  страны получают СПГ по трубопроводу из Алжира и Марокко, а также по морю из таких стран, как США и Нигерия. Но в настоящее время энергетическое сообщение между Испанией и Португалией и остальной Европой ограничено.
«Пиренейский полуостров способен заменить большую часть сжиженного природного газа, который сегодня Центральная Европа импортирует из России», — сказал Коста.
Имея шесть заводов по производству СПГ в Испании, в том числе крупнейший в Европе в Барселоне, и один в Португалии, на эти страны приходится треть мощностей по переработке СПГ в Европе. Коста сказал, что иберийские заводы также могут отправлять больше СПГ по морю в другие европейские порты, пока строится трубопровод.
Он отметил, что  французское правительство по-прежнему против строительства трубопровода через Пиренеи, ссылаясь на экологические проблемы, и добавил, что Европейская комиссия рассматривает возможность подключения к Италии.