Պորտուգալիայի վարչապետ Անտոնիո Կոստան AP լրատվական գործակալությանն ասել է, որ Եվրոպան դիտարկում է Իսպանիայից Իտալիա բնական հեղուկ գազի խողովակաշար կառուցելու հարցը՝ որպես ֆրանսիական առարկությունները շրջանցելու միջոց։
Նրա խոսքով՝ Պորտուգալիան եւ Իսպանիան կարող են մեծ քանակությամբ բնական հեղուկ գազ ուղարկել դեպի ԵՄ այլ պետություններ։ Նա մանրամասներ չի հայտնել, սակայն նման ստորջրյա խողովակաշարի կառուցումը հավանաբար տարիներ կպահանջի:
Երկու երկրները գազատարով գազ են ստանում Ալժիրից եւ Մարոկկոյից, ինչպես նաեւ ծովով այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը եւ Նիգերիան: Սակայն ներկայումս Իսպանիայի, Պորտուգալիայի եւ Եվրոպայի մյուս պետությունների միջեւ էներգետիկ կապը սահմանափակ է:
«Պիրենեյան թերակղզին ի վիճակի է փոխարինել բնական հեղուկ գազի մեծ մասը, որը Կենտրոնական Եվրոպան ներկայումս ներմուծում է Ռուսաստանից», - ասել է Կոստան:
Ունենալով վեց LNG կայաններ Իսպանիայում, ներառյալ Եվրոպայի ամենամեծ կայանը Բարսելոնայում եւ եւս մեկը Պորտուգալիայում, այս երկրներին բաժին է ընկնում Եվրոպայում բնական հեղուկ գազի (LNG) վերամշակման հզորության մեկ երրորդը: Կոստան նշել է, որ գործարանները կարող են նաեւ ծովով ավելի շատ բնական հեղուկ գազ առաքել եվրոպական այլ նավահանգիստներ, մինչ խողովակաշարը կառուցվի:
Նա նշել է, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը դեռեւս դեմ է Պիրենեյներով խողովակաշարի կառուցմանը` պատճառաբանելով բնապահպանական մտահոգությունները, եւ հավելել է, որ Եվրահանձնաժողովը դիտարկում է Իտալիայի հետ կապի հնարավորությունը:

Europe is considering building a pipeline for liquefied natural gas from Spain to Italy as a way to circumvent French objections, Portuguese Prime Minister António Costa told AP.
According to him, Portugal and Spain can send a large amount of liquefied natural gas to other countries of the European Union. He did not give any details, but such an underwater pipeline would likely take years to build.
The two countries receive LNG via pipeline from Algeria and Morocco, as well as by sea from countries such as the US and Nigeria. But at present, energy connectivity between Spain and Portugal and the rest of Europe is limited.
With six LNG plants in Spain, including Europe's largest in Barcelona, ​​and one in Portugal, these countries account for a third of Europe's LNG processing capacity. Costa said the Iberian plants could also ship more LNG by sea to other European ports while the pipeline is being built.
He noted that the French government is still against building a pipeline across the Pyrenees, citing environmental concerns, and added that the European Commission is considering a connection to Italy.