Գերմանիայի գազի պահեստարաններն արդեն լցված են 75,43 տոկոսով, հայտնել են օպերատոր ընկերությունները։
Գազի պահեստավորման մասին ԵՄ կանոնակարգի համաձայն, որն ընդունվել է մայիսին, մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը նախատեսվում էր հասնել 75 տոկոսի նշագծին։ Գազի եւ ջրածնի պահեստավորման համակարգերի գերմանական օպերատորների ասոցիացիայի՝ INES-ի կարծիքով, հնարավոր է եղել արագացնել պահեստարանների լիցքավորումը՝ նվազեցնելով գազի սպառումը ամռանը եւ ավելացնելով կապույտ վառելիքի ներկրման ծավալը հյուսիս-արեւմտյան Եվրոպայից, հայտնում է DW-ն։
Նույն կանոնակարգը նախատեսում է, որ գերմանական պահեստները պետք է լցվեն առնվազն 85 տոկոսով մինչևեւ հոկտեմբերի 1-ը եւ առնվազն 95 տոկոսով մինչեւ նոյեմբերի 1-ը։ Սակայն, եթե ներկայիս թափը շարունակվի, ապա այս նպատակները նույնպես ավելի շուտ կիրականանան։ ԵՄ ծրագրի համաձայն՝ գազի պաշարների ավելացումը պետք է փոխհատուցի գազի շուկայում ցանկացած տատանման՝ ընդհուպ Ռուսաստան Դաշնությունից գազի մատակարարումների ամբողջական դադարեցմանը։

Germany's gas storage facilities are already 75.43% full, operator companies said. According to the EU regulation on gas storage, adopted in May, the mark of 75% was planned to be reached by September 1. According to the Association of German Operators of Gas and Hydrogen Storage Systems INES, it was possible to speed up the filling of storage facilities by reducing gas consumption in the summer and increasing the volume of blue fuel imports from northwestern Europe, DW reports.
EU regulation stipulates that German storage facilities must be at least 85% full by October 1 and at least 95% by November 1. However, if the current momentum continues, these goals will also be achieved sooner. According to the EU plan, increased gas reserves will have to compensate for any fluctuations in the gas market, up to the complete cessation of gas supplies from Russia.