Գերմանիան պետք է կրճատի գազի սպառումը մեկ հինգերորդով, որպեսզի այս ձմռանը խուսափի գազի լուրջ պակասից, ասել է ցանցի գլխավոր կարգավորիչը, հայտնում է Financial Times-ը եւ հավելում, որ բիզնեսներն ու տնային տնտեսությունները պատրաստվում են, վերջին սերնդի համար, Եվրոպայի ամենամեծ էներգետիկ ճգնաժամին:
Դաշնային ցանցային գործակալության (BNA) ղեկավար Կլաուս Մյուլլերն ասել է, որ եթե չկարողանան հասնել իրենց նպատակին՝ 20 տոկոսով խնայելու գազը, ապա լուրջ վտանգ կա, որ բավարար գազ չի լինի։
Մյուլլերը նշել է, որ Գերմանիայից կպահանջվի նաեւ մոտ 10 գիգավատ գազի լրացուցիչ մատակարարումներ այլ աղբյուրներից՝ հիմնականում բնական հեղուկ գազ ներկրելով այնպիսի երկրներից , ինչպիսին է ԱՄԷ-ն, ինչը նպատակ ունի լրացնել Ռուսաստանից ներկրվող գազի պակասող ծավալները լրացնելու։ Սա ներկայիս գազի սպառման մոտ 9 տոկոսն է:
Գերմանիան ստիպված կլինի հույս դնել նաեւ եվրոպական այլ երկրներից գազի ներկրման վրա, ասել է Մյուլլերը եւ զգուշացրել, որ Ռուսաստանից Գերմանիայի կախվածությունը դադարեցնելու երկարաժամկետ արժեքը կլինի գազի շատ բարձր գինը։
«Արտադրության որոշ տեսակներ կարող են տեղափոխվել Գերմանիայից, քանի որ գազը չափազանց թանկացել է», - ասել է նա:
Գերմանիան վախենում է վառելիքի մոտալուտ ճգնաժամից այն բանից հետո, երբ ռուսական գազի հսկան «Գազպրոմը» հունիսի կեսերին դադարեցրել է մատակարարումները «Հյուսիսային հոսք 1» գազատարով՝ տեխնիկական խնդիրների պատճառով: Ռուսական գազի Եվրոպա առաքման հիմնական ալիքը բեռնված է ընդամենը 20 տոկոսով։
Մատակարարումների նվազումը բարձրացրել է գազի գինը, իսկ արժեքը՝ մեկ ՄՎտ/ժ-ի դիմաց 66 եվրոյից բարձրացել է մինչեւ 206 եվրոյի: Դա վնասել է նաեւ Գերմանիայի՝ ձմռանն ընդառաջ գազի պահեստարանները լցնելու փորձերը:
Բեռլինն արդեն հասել է արտակարգ իրավիճակների երեք մասից բաղկացած ազգային ծրագրի երկրորդ փուլին։ Եթե գործը հասնի վերջնական փուլին, որը ենթադրում է գազի ռացիոնալացում արդյունաբերական սպառողների համար, պետք է որոշում ընդունվի այն մասին, թե որ ընկերություններն այլեւս չեն կարող ամբողջությամբ ստանալ իրենց հասանելիք էներգիան:
Մյուլլերը խոստովանել է, որ որոշման պատասխանատվությունը, որը կազդի հազարավոր ձեռնարկությունների վրա, իրեն զգացնել է տվել։

Germany must cut its gas consumption by a fifth to avoid a severe gas shortage this winter, the main grid regulator said as businesses and households brace for Europe's biggest energy crisis in a generation.
The head of the federal network agency (BNA), Klaus Müller, said that if we fail to achieve our goal [20% gas savings], then there is a serious risk that we will not have enough gas, the Financial Times reported.
Müller noted that Germany would also need about 10 gigawatts of additional supplies of gas from other sources to make up for the missing volumes from Russia - mainly liquefied natural gas from countries such as the United States. This is about 9 percent of current gas consumption.
Germany will also have to rely on gas imports from other European countries, he said.
Müller also warned that the long-term cost of ending Germany's dependence on Russia would be a very high gas price that could have big business implications.
Some production may be moved from Germany because gas has become too expensive, he said.
Germany fears a looming fuel crisis after Russian gas giant Gazprom suspended supplies via the Nord Stream 1 gas pipeline in mid-June due to technical problems. The main channel for the delivery of Russian gas to Europe is only 20 percent loaded.
Declining supplies pushed up gas prices, with the European benchmark rising from around €66 per MWh at the start of the year to €206. It also hurt Germany's attempts to fill gas storage facilities ahead of winter.
Berlin has already reached the second stage of the three-part national emergency plan. If things get to the final stage, which entails gas rationing to industrial consumers, BNA will have to decide which companies can no longer be fully supplied.
Mueller acknowledged that the responsibility for the decision, which will affect thousands of businesses, has made itself felt.