Գերմանիան պետք է կրճատի գազի սպառումը մեկ հինգերորդով, որպեսզի այս ձմռանը խուսափի գազի լուրջ պակասից, ասել է ցանցի գլխավոր կարգավորիչը, հայտնում է Financial Times-ը եւ հավելում, որ բիզնեսներն ու տնային տնտեսությունները պատրաստվում են, վերջին սերնդի համար, Եվրոպայի ամենամեծ էներգետիկ ճգնաժամին:
Դաշնային ցանցային գործակալության (BNA) ղեկավար Կլաուս Մյուլլերն ասել է, որ եթե չկարողանան հասնել իրենց նպատակին՝ 20 տոկոսով խնայելու գազը, ապա լուրջ վտանգ կա, որ բավարար գազ չի լինի։
Մյուլլերը նշել է, որ Գերմանիայից կպահանջվի նաեւ մոտ 10 գիգավատ գազի լրացուցիչ մատակարարումներ այլ աղբյուրներից՝ հիմնականում բնական հեղուկ գազ ներկրելով այնպիսի երկրներից , ինչպիսին է ԱՄԷ-ն, ինչը նպատակ ունի լրացնել Ռուսաստանից ներկրվող գազի պակասող ծավալները լրացնելու։ Սա ներկայիս գազի սպառման մոտ 9 տոկոսն է:
Գերմանիան ստիպված կլինի հույս դնել նաեւ եվրոպական այլ երկրներից գազի ներկրման վրա, ասել է Մյուլլերը եւ զգուշացրել, որ Ռուսաստանից Գերմանիայի կախվածությունը դադարեցնելու երկարաժամկետ արժեքը կլինի գազի շատ բարձր գինը։
«Արտադրության որոշ տեսակներ կարող են տեղափոխվել Գերմանիայից, քանի որ գազը չափազանց թանկացել է», - ասել է նա:
Գերմանիան վախենում է վառելիքի մոտալուտ ճգնաժամից այն բանից հետո, երբ ռուսական գազի հսկան «Գազպրոմը» հունիսի կեսերին դադարեցրել է մատակարարումները «Հյուսիսային հոսք 1» գազատարով՝ տեխնիկական խնդիրների պատճառով: Ռուսական գազի Եվրոպա առաքման հիմնական ալիքը բեռնված է ընդամենը 20 տոկոսով։
Մատակարարումների նվազումը բարձրացրել է գազի գինը, իսկ արժեքը՝ մեկ ՄՎտ/ժ-ի դիմաց 66 եվրոյից բարձրացել է մինչեւ 206 եվրոյի: Դա վնասել է նաեւ Գերմանիայի՝ ձմռանն ընդառաջ գազի պահեստարանները լցնելու փորձերը:
Բեռլինն արդեն հասել է արտակարգ իրավիճակների երեք մասից բաղկացած ազգային ծրագրի երկրորդ փուլին։ Եթե գործը հասնի վերջնական փուլին, որը ենթադրում է գազի ռացիոնալացում արդյունաբերական սպառողների համար, պետք է որոշում ընդունվի այն մասին, թե որ ընկերություններն այլեւս չեն կարող ամբողջությամբ ստանալ իրենց հասանելիք էներգիան:
Մյուլլերը խոստովանել է, որ որոշման պատասխանատվությունը, որը կազդի հազարավոր ձեռնարկությունների վրա, իրեն զգացնել է տվել։

Германия должна сократить потребление газа на пятую часть, чтобы избежать серьезной нехватки газа этой зимой, заявил  главный сетевой регулятор, поскольку предприятия и домашние хозяйства готовятся к самому большому энергетическому кризису в Европе за последнее поколение.
Глава федерального сетевого агентства (BNA)  Клаус Мюллер заявил, что «если не удастся достичь нашей цели [20-процентной экономии газа], то существует серьезный риск того, что у нас не будет достаточно газа», пишет  Financial Times.
Мюллер отметил, что Германии также потребуется около 10 гигаватт дополнительных поставок газа из других источников, чтобы компенсировать недостающие объемы из России — в основном это сжиженный природный газ из таких стран, как США. Это составляет около 9 процентов от текущего потребления газа.
По его словам, Германии также придется полагаться на импорт газа из других европейских стран.
Мюллер также предупредил, что долгосрочной ценой прекращения зависимости Германии от России будет «очень высокая цена на газ», которая может иметь большие последствия для бизнеса.
«Некоторое производство может быть перенесено из Германии, потому что газ стал слишком дорогим», — сказал он. «И это трудно сделать».
Германия опасается надвигающегося топливного кризиса после того, как в середине июня российский газовый гигант «Газпром» приостановил поставки по газопроводу «Северный поток-1» из-за технических проблем. Основной канал доставки российского газа в Европу загружен всего на 20 процентов.
Снижение поставок привело к росту цен на газ, при этом европейский ориентир вырос с примерно 66 евро за мегаватт-час в начале года до 206 евро. Это также нанесло ущерб попыткам Германии заполнить газовые хранилища в преддверии зимы.
Берлин уже достиг второго этапа национального плана действий в чрезвычайных ситуациях, состоящего из трех частей. Если дело дойдет до финальной стадии, которая повлечет за собой нормирование газа промышленным потребителям, BNA придется решить, какие компании больше не могут снабжаться в полном объеме.
Мюллер признал, что ответственность за решение, которое повлияет на тысячи предприятий, дала о себе знать. «Это как Альпы на моих плечах», — сказал он. По его словам,  BNA проводит «большую детективную работу», чтобы установить, какие компании должны быть в приоритете при любом нормировании.