Հնդկաստանը կձգտի զարգացած երկիր դառնալ 25 տարվա ընթացքում, հայտարարել է վարչապետ Նարենդրա Մոդին բրիտանական գաղութատիրությունից անկախության 75-ամյակի կապակցությամբ ժողովրդին ուղղված ուղերձում, փոխանցում է Reuters-ը։
Մոդին կոչ է արել երիտասարդներին «մեծ նպատակ դնել» եւ լավագույն տարիները տալ երկրի գործին։ «Առաջիկա 25 տարում մենք պետք է Հնդկաստանը զարգացած երկիր դարձնենք,- ասել է 71-ամյա Մոդին,- Սա կարեւոր որոշում է, եւ մենք պետք է ամբողջ ուժով աշխատենք դրա համար»։
Համաշխարհային բանկը ներկայումս Հնդկաստանը դասակարգում է որպես միջինից ցածր եկամուտ ունեցող երկիր, որը նախատեսված է մեկ շնչի համար 1086-4255 դոլար համախառն ազգային եկամուտ ունեցող երկրների համար: Բարձր եկամուտ ունեցող երկրներում, ինչպիսին ԱՄՆ-ն է, մեկ շնչի հաշվով եկամուտը կազմում է 13205 դոլար եւ ավելի:
Հնդկաստանն աշխարհում մեծությամբ վեցերորդ տնտեսությունն է, եւ ակնկալվում է, որ ընթացիկ ֆինանսական տարում, որն ավարտվում է 2023 թվականի մարտին, նրա աճը կկազմի ավելի քան 7 տոկոս, ինչը աճի ամենաարագ տեմպն է խոշոր տնտեսությունների մեջ:
Շատ փորձագետներ ասում են, որ Հնդկաստանի տնտեսությունը մինչեւ 2050 թվականը կարող է դառնալ աշխարհի երրորդ խոշորագույն տնտեսությունը՝ ԱՄՆ-ից եւ Չինաստանից հետո, թեեւ մեկ շնչին բաժին ընկնող եկամուտը, որն այժմ կազմում է 2100 դոլար, կարող է ցածր մնալ՝ համեմատած շատ երկրների հետ:
Սպասվում է, որ մոտ 1,4 միլիարդ բնակչությամբ Հնդկաստանը հաջորդ տարի կանցնի Չինաստանին՝ դառնալով աշխարհի ամենախիտ բնակեցված երկիրը:

India will strive to become a developed country within 25 years, Prime Minister Narendra Modi said in an address to the nation on the 75th anniversary of its independence from British colonial rule, Reuters reported.
Modi urged young people to "aim big" and give their best years to the country's cause. "We must turn India into a developed country in the next 25 years, in our lifetime," Modi, 71, said. "It's a big resolution, and we should work towards it with all our might."
The World Bank currently classifies India as a lower-middle-income country, reserved for countries with a gross national income per capita of $1,086 to $4,255. High-income countries, such as the United States, have per capita incomes of $13,205 or more.
India is the world's sixth-largest economy, and it is expected to grow more than 7 percent in the current fiscal year ending March 2023, the fastest growth rate among major economies.
Many experts say India's economy could grow to become the world's third-largest by 2050 after the US and China, although per capita income, which is currently around $2,100, may remain low compared to many countries.
With about 1.4 billion people, India is expected to surpass China and become the world's most populous country next year.