Հնդկաստանը կձգտի զարգացած երկիր դառնալ 25 տարվա ընթացքում, հայտարարել է վարչապետ Նարենդրա Մոդին բրիտանական գաղութատիրությունից անկախության 75-ամյակի կապակցությամբ ժողովրդին ուղղված ուղերձում, փոխանցում է Reuters-ը։
Մոդին կոչ է արել երիտասարդներին «մեծ նպատակ դնել» եւ լավագույն տարիները տալ երկրի գործին։ «Առաջիկա 25 տարում մենք պետք է Հնդկաստանը զարգացած երկիր դարձնենք,- ասել է 71-ամյա Մոդին,- Սա կարեւոր որոշում է, եւ մենք պետք է ամբողջ ուժով աշխատենք դրա համար»։
Համաշխարհային բանկը ներկայումս Հնդկաստանը դասակարգում է որպես միջինից ցածր եկամուտ ունեցող երկիր, որը նախատեսված է մեկ շնչի համար 1086-4255 դոլար համախառն ազգային եկամուտ ունեցող երկրների համար: Բարձր եկամուտ ունեցող երկրներում, ինչպիսին ԱՄՆ-ն է, մեկ շնչի հաշվով եկամուտը կազմում է 13205 դոլար եւ ավելի:
Հնդկաստանն աշխարհում մեծությամբ վեցերորդ տնտեսությունն է, եւ ակնկալվում է, որ ընթացիկ ֆինանսական տարում, որն ավարտվում է 2023 թվականի մարտին, նրա աճը կկազմի ավելի քան 7 տոկոս, ինչը աճի ամենաարագ տեմպն է խոշոր տնտեսությունների մեջ:
Շատ փորձագետներ ասում են, որ Հնդկաստանի տնտեսությունը մինչեւ 2050 թվականը կարող է դառնալ աշխարհի երրորդ խոշորագույն տնտեսությունը՝ ԱՄՆ-ից եւ Չինաստանից հետո, թեեւ մեկ շնչին բաժին ընկնող եկամուտը, որն այժմ կազմում է 2100 դոլար, կարող է ցածր մնալ՝ համեմատած շատ երկրների հետ:
Սպասվում է, որ մոտ 1,4 միլիարդ բնակչությամբ Հնդկաստանը հաջորդ տարի կանցնի Չինաստանին՝ դառնալով աշխարհի ամենախիտ բնակեցված երկիրը:

Индия будет стремиться стать развитой страной в течение 25 лет, заявил премьер-министр Нарендра Моди в обращении к  нации в связи с 75-летие  своей независимости от британского колониального правления, передает Reuters.
Моди призвал молодежь «целиться по-крупному» и отдавать лучшие годы делу страны. «Мы должны превратить Индию в развитую страну за следующие 25 лет», — сказал 71-летний Моди. «Это важное решение, и мы должны работать над ним изо всех сил».
Всемирный банк в настоящее время классифицирует Индию как страну с доходом ниже среднего, предназначенную для стран с валовым национальным доходом на душу населения от 1086 до 4255 долларов. В странах с высоким уровнем доходов, таких как США, доход на душу населения составляет 13 205 долларов  и более.
Индия является шестой по величине экономикой в мире, и ожидается, что в текущем финансовом году, заканчивающемся в марте 2023 года, ее рост составит более 7%, что является самым быстрым темпом роста среди крупных экономик.
Многие эксперты говорят, что экономика Индии может вырасти и стать третьей по величине в мире к 2050 году после США и Китая, хотя доход на душу населения, который в настоящее время составляет около 2100 долларов, может оставаться низким по сравнению со многими странами.
Ожидается, что в следующем году Индия с населением около 1,4 миллиарда человек превзойдет Китай и станет самой густонаселенной страной мира.