Թուրքիային Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերի (ԶՀՀ) երկրորդ գնդի մատակարարման պայմանագիրը ստորագրվել է, ընդ որում փաստաթուղթը ենթադրում է համակարգի առանձին բաղադրիչների արտադրության տեղայնացում, «Բանակ-2022» միջազգային համաժողովում ասել է Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցության Դաշնային ծառայության ղեկավար Դմիտրի Շուգաեւը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ուզում եմ նշել, որ համապատասխան պայմանագրային փաստաթուղթն արդեն ստորագրված է։ Այն, ի թիվս այլ բաների, նախատեսում է համակարգի առանձին բաղադրիչների արտադրության տեղայնացում։ «Տրիումֆ» Ս-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգը եզակի համակարգ է։ Եվ ես կարող եմ լիովին վստահ ասել, որ հիմքեր չկան ենթադրելու, որ որեւէ պետություն առաջիկա տարիներին կստեղծի այնպիսի համակարգ, որն իր կատարողական բնութագրերով կարող է մոտենալ «Տրիումֆ» Ս-400հակաօդային պաշտպանության համակարգին»,- ասել է նա՝ պատասխանելով Թուրքիային Ս-400 երկրորդ գնդի մատակարարման պայմանագրի ստորագրման ժամկետների մասին հարցին։
Շուգաեւը նշել է նաեւ, որ ներկայումս ընթանում է այս պայմանագրի գործնական իրականացումը։ «Այս տարի ստեղծված բարդ քաղաքական իրավիճակը բացասաբար է ազդել ռուսական կողմի եւ գործընկերների փոխգործակցության որոշ ասպեկտների վրա։ Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը զարգանում է երկու երկրների նախագահների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համահունչ։ Մենք նախատեսում ենք շարունակել աշխատանքը թուրք գործընկերների հետ թափանցիկ եւ փոխշահավետ հիմունքներով»,- ասել է նա։

The contract to supply Turkey with the second regiment of air defense missile systems (SAMs) S-400 has been signed, the document implies the localization of production of individual components of the system, the head of the Federal Service for Military and Technical Cooperation (FSMTC) of Russia Dmitri Shugayev said at the international forum "Army-2022," reports TASS.
"I would like to note that a relevant contract document has already been signed. It, among other things, provides for the localization of production of individual components of the system. The S-400 Triumf SAM system is a unique system. I can confidently state that there are no grounds to believe that in the near future any country will develop a system that could approach the performance characteristics of the S-400 Triumf SAMs," he said when asked about the timing of the signing of the contract for the supply of the second regiment of S-400 to Turkey.
Shugayev also noted that practical implementation of the said contract is currently underway. "The complicated political situation that has taken shape this year has negatively affected some aspects of interaction between the Russian side and its partners. Nevertheless, the military-technical cooperation with Turkey is developing in line with the agreements reached between the presidents of the two countries. We plan to continue working with our Turkish partners on a transparent and mutually beneficial basis," he said.