ՆԱՏՕ-ն կավելացնի իր խաղաղապահ ուժերը Կոսովոյում՝ Սերբիայի հետ լարվածության սրման դեպքում, հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը, փոխանցում է Reuters-ը։
«Այժմ մենք կարեւոր առաքելություն ունենք՝ ռազմական ներկայություն Կոսովոյում, որը բաղկացած է մոտ 4000 մարդուց»,- ասել է Սթոլթենբերգը Բրյուսելում Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։ «Անհրաժեշտության դեպքում մենք ուժեր կփոխանցենք, կտեղակայենք այնտեղ, որտեղ անհրաժեշտ է, եւ կավելացնենք մեր ներկայությունը։ Մենք արդեն մեծացրել ենք մեր ներկայությունը հյուսիսում։ Մենք պատրաստ ենք ավելին անել»։
Սերբիայի եւ Կոսովոյի միջեւ լարվածությունը սրվել էր օգոստոսի սկզբին, երբ Պրիշտինան ասաց, որ հյուսիսում ապրող սերբերին կպարտադրի սկսել օգտագործել Պրիշտինայի կողմից տրված համարանիշները:
Իրավիճակը հանդարտվեց այն բանից հետո, երբ Կոսովոյի վարչապետ Ալբին Կուրտին ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության ճնշման ներքո համաձայնեց համարանիշի կանոնի ներդրումը հետաձգել մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը։
Սակայն Վուչիչը ՆԱՏՕ-ում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ ԵՄ-ի աջակցությամբ Կուրտիի հետ բանակցությունները դժվար կլինեն, քանի որ երկու կողմերը գրեթե ամեն ինչում համաձայն չեն։
Վուչիչը նշել է, որ Սերբիան ուզում էր խուսափել իրավիճակի ցանկացած սրումից, սակայն կարեւոր է հասկանալ, որ կա «երիտասարդների նոր սերունդ», որոնք Կոսովոն համարում են սերբական տարածք եւ այլեւս չեն «համակերպվի ահաբեկչության հետ»։

"We have now a significant mission, a military presence in Kosovo close to 4,000 troops," Jens Stoltenberg told a news conference after talks with Serbian President Aleksandar Vucic in Brussels. "If needed, we will move forces, deploy them where needed and increase our presence. We have already increased the presence in the north. We are ready to do more."
Tensions between Serbia and Kosovo flared earlier in August when Pristina said it would oblige Serbs living in the north to start using license plates issued in Pristina.
The situation calmed down after Kosovo Prime Minister Albin Kurti, under pressure from the US and the European Union, agreed to delay the introduction of the license plate rule until Sept. 1.
However, Vucic told a NATO press conference that the negotiations with Kurti, which will be facilitated by the EU, will be difficult because the two sides disagree on almost everything.
Vucic said that Serbia wanted to avoid any escalation of the situation, but it is important to understand that there is "a new generation of young men" who consider Kosovo to be Serbian territory and will no longer tolerate terror.