Թուրքիան եւ Ուկրաինան փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել ենթակառուցվածքների վերականգնման վերաբերյալ։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Ուկրաինայի ենթակառուցվածքների նախարար Ալեքսանդր Կուբրակովը եւ Թուրքիայի առեւտրի նախարար Մեհմեդ Մուշը, հայտնում է «Ուկրինֆորմ»-ը։
«Մենք երախտապարտ ենք թուրք գործընկերներին Ռուսաստանի կողմից ավերված ենթակառուցվածքի վերականգնման ուղղությամբ համագործակցելու նրանց մտադրությունների համար։ Դրան նպաստում է ճանապարհների եւ կամուրջների շինարարության ոլորտում թուրքական բիզնեսի մասնակցության մեծ փորձը, մասնավորապես, դա վերաբերում է մեր մեգանախագծերին՝ Զապորոժյեի եւ Կրեմենչուգի կամուրջներին։ Մենք թուրքական բիզնեսը որպես վստահելի գործընկեր ենք ճանաչում, ուստի ակնկալում ենք, որ շատ շուտով մենք համատեղ վերականգնման կոնկրետ գործնական արդյունքների կհասնենք»,- ասել է Կուբրակովը։
Նրա խոսքով՝ մոտ ապագայում վերականգնման հարցերով համատեղ աշխատանքային խումբ կստեղծվի, որը թուրքական ներդրումների ներգրավման մեխանիզմներ, ինչպես նաեւ համագործակցության կոնկրետ նախագծեր կմշակի։ Նախատեսվում է, որ թուրքական բիզնեսը եւ կառավարական կառույցները կկարողանան վերականգնման կոնկրետ ծրագրեր մշակել, ինչպես նաեւ խորհրդատվական և տեխնիկական աջակցություն տրամադրել։
Նշենք, որ օգոստոսի 18-ին Լվովում կայացել է Թուրքիայի եւ Ուկրաինայի նախագահների հանդիպումը։ Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած թուրքական պատվիրակության կազմում ընդգրկված էր հինգ նախարար, հետախուզության ղեկավարը, Bayraktar ընկերության գլխավոր տնօրեն Հալյուք Բայրաքթարը։

Turkey and Ukraine have signed a memorandum of understanding on the restoration of infrastructure. The document was signed by Ukrainian Infrastructure Minister Oleksandr Kubrakov and Turkish Trade Minister Mehmet Mush, Ukrinform reported.
"We are grateful to our Turkish partners for their intentions to cooperate on the restoration of the infrastructure destroyed by Russia. The great experience of Turkish business in the construction of roads and bridges contributes to this, in particular it concerns our megaprojects Zaporizhzhia and Kremenchug bridges. We know Turkish business as a reliable partner, so we expect that very soon we will come to concrete practical results of joint restoration", said Kubrakov.
According to him, in the near future a joint working group on the restoration will be created to work out mechanisms of attracting Turkish investments and develop specific projects for cooperation. It is envisaged that Turkish business and state structures will be able to develop specific restoration projects, as well as provide consulting and technical assistance.
The meeting of the presidents of Turkey and Ukraine was held in Lviv today. The Turkish delegation headed by President Recep Tayyip Erdogan includes five ministers, the head of intelligence, and Baykar CEO Haluk Bayraktar.