Գերմանիան պետք է թույլ տա սկսել ռուսական բնական գազի մղումն արգելափակված «Հյուսիսային հոսք-2» գազատարով, որպեսզի «մարդիկ ձմռանը չսառչեն, եւ մեր արդյունաբերությունը լուրջ վնասներ չկրի»։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի խորհրդարանի փոխնախագահ Վոլֆգանգ Կուբիցկին, փոպանցում է Politico-ն։
Խողովակաշարն ավարտված է, սակայն Բեռլինը հրաժարվել է թույլատրել դրա գործարկումը փետրվարի վերջին՝ ուկրաինական պատերազմի պատճառով:
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության (ԱԴԿ) անդամ Կուբիցկին կոչ է արել գազատարը «հնարավորինս շուտ» շահագործման հանձնել՝ ձմռանն ընդարաջ գազի պահեստարանները լցնելու համար։
Նրա խոսքով՝ «Հյուսիսային հոսք-2»-ը չգործարկելու հիմնավոր պատճառ չկա, քանի որ Գերմանիան արդեն գազ է ստանում ռուս-գերմանական հին «Հյուսիսային հոսք» գազատարով։ «Հյուսիսային հոսք 2»-ից գազ ստանալն ավելի անբարոյական չէ, քան՝ «Հյուսիսային հոսք 1»-ից: Դա պարզապես այլ խողովակ է»,- ասել է նա։
Կուբիցկին նշել է, որ «Հյուսիսային հոսք 2»-ի գործարկումը կստուգի՝ արդյո՞ք ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստ է ավելացնել գազի մատակարարումները Գերմանիա։

Germany should allow the pumping of Russian natural gas through the blocked Nord Stream 2 pipeline so that people do not freeze in winter and so that our industry does not suffer serious damage, Vice-President of the German Parliament Wolfgang Kubicki said, reports Politico.
The pipeline has been completed, but Berlin refused in late February to allow its commissioning because of the war in Ukraine.
Kubicki, a member of the Free Democrats (FDP) party, called for the pipeline to be commissioned as soon as possible in order to fill the gas storage facilities before winter.
According to him, there is no good reason not to start Nord Stream 2 because Germany already receives gas through the old Russian-German Nord Stream pipeline. Getting gas from Nord Stream 2 is no more immoral than from Nord Stream 1. It's just a different pipe, he said.
Kubicki noted that the launch of Nord Stream-2 will test whether Russian President Vladimir Putin is ready to increase gas supplies to Germany.