Ուկրաինան պատրաստվում է առավելագույն խոցելիության շրջան թեւակոխել, քանի որ բեմ է բարձրանում Ռուսաստանի ավանդական դաշնակից ձմեռը, իսկ Կրեմլը փակում է էներգետիկ պտուտակը Կիեւի դողացող եվրոպացի աջակիցների դեմ, գրում է The Telegraph-ը։
«Ձմեռը ռազմի դաշտում կազդի երկու կողմերի վրա էլ։ Սակայն հենց Եվրոպայում ձմեռն ամենամեծ ռազմավարական ազդեցությունը կունենա պատերազմի վրա, եւ Ուկրաինան, ամենայն հավանականությամբ, կպարտվի: Քանի որ եվրոպական ԶԼՄ-ներին կձանձրացնի ցրտաշունչ պեյզաժը՝ առանց առանձնահատուկ կռվի, ուշադրությունը գնալով կկենտրոնանա ներքին դժվարությունների վրա, իսկ տնտեսական ճգնաժամը կսրվի:
Հունիսին Ռուսաստանը 60 տոկոսով կրճատեց գազի մատակարարումները Եվրոպա։ Երկրները մտածում են ձմռան մոտենալուն զուգընթաց իրենց առանց այն էլ հաշմանդամ տնտեսություններին հասցվող տնտեսական վնասը նվազագույնի հասցնելու ուղիների, այդ թվում՝ ներքին սպառողների կողմից գազի սպառման կտրուկ կրճատման մասին, որոնց համար սակավաթիվ կենսունակ տարբերակներից մեկն գների էլ ավելի մեծ բարձրացումն է: Դրանց հետեւող նտրողների զանգվածային դժգոհությունը կկենտրոնացնի քաղաքական գործիչների ուշադրությունը եւ կստիպի նրանց վերանայել իրենց առանց այն էլ տատանվող հավատարմությունն Ուկրաինային եւ, մասնավորապես, Ռուսաստանի նկատմամբ կոշտ պատժամիջոցներին, որոնք, ինչպես պարզվեց, ցանկալի արդյունք չտվեցին։
Պուտինը գիտի՝ ինչպես մեծացնել ճնշումը, քանի դեռ եվրոպական երկրները չեն հանձնվել. Ունենալով այդ սպառնալիքը նրանց գլխավերեւում՝ նա կշահարկի հրադադարը նոյեմբերին կայանալիք G20-ի գագաթաժողովում՝ ասելով, որ խաղաղությունը կարող է գալ, եթե նա պահպանի Դոնբասը, Ղրիմը եւ Ուկրաինայի հարավային ափի երկայնքով գտնվող տարածքները: Նրա կոչն ուղղված կլինի ոչ թե Ուկրաինային, այլ եվրոպացիներին, որոնց տնտեսական դժվարությունները կարող են մեղմվել:
Այդ ուղերձը նախագահ Բայդենի համար նույնքան գրավիչ կլինի, որքան եվրոպացի գործընկերների համար: Ամերիկան եւս լուրջ տնտեսական վնասներ է կրում, ինչը Բայդենն անփոփոխ կապում է Պուտինի պատերազմի հետ։ Նրա բնավորությունը ցուցադրվեց անցյալ շաբաթ New York Times-ում հրապարակված հոդվածում: Հանգստացնելով Ռուսաստանին Կիեւին ԱՄՆ ռազմական աջակցության սահմանափակումների հետ կապված՝ նա գրել է. «Ես չեմ ճնշի Ուկրաինայի կառավարությանը տարածքային զիջումների գնալու համար». շատ ամիսների ընթացքում առաջին անգամն է, երբ խոշոր տերության ղեկավարը խոսում է զիջումների հեռանկարի մասին:
Առաջնորդների մոտ գայթակղություն է առաջանում ընդունել Պուտինի խաղաղության առաջարկը՝ հրաժարվելով Զելենսկուն աջակցելուց։ Մինչ այժմ խոսում էին, որ հյուծման տանող պատերազմը ձեռնտու է Ուկրաինային։ Նրան լուրջ փորձություններ են սպասվում։ Հնարավոր է, որ այն ի սկզբանե սխալ հիմքի վրա է կառուցվել. Ռուսաստանը, որպես կանոն, իր պատմության ընթացքում վատ էր սկսում պատերազմները, բայց ժամանակի ընթացքում կարողացել է օգտագործել իր հսկայական ռեսուրսներն ու մարդկային ռեսուրսները: Իսկ ուկրաինացիներն ամբողջովին կախված են օտարերկրյա զենքից, տեխնիկայից ու հետախուզությունից»:

Ukraine is about to enter a period of maximum vulnerability as winter, Russia's traditional ally, enters the scene and the Kremlin turns the energy screw against Kiev's trembling European backers, The Telegraph writes.
On the battlefield, winter will affect both sides as it unfolds. But it is in Europe that winter will have the greatest strategic impact on the war, and Ukraine is likely to lose. As the European media becomes bored with the frosty landscape without much of a fight, attention will increasingly be focused on the difficulties at home, and the economic crisis will intensify.
In June, Russia cut gas supplies to Europe by 60 percent. Countries are pondering how to minimize the economic damage to their already shattered economies as winter approaches, including drastically reducing gas consumption by domestic consumers, for whom one of the few realistic options is to raise prices even more markedly. The ensuing massive voter discontent will focus the attention of politicians and force them to reconsider their already indecisive commitment to Ukraine and, in particular, to harsh sanctions on Russia, which have proven to have no desired effect.
Putin knows how to increase the pressure until the European countries give up. With this threat over their heads, he will manipulate the cease-fire at the G20 summit in November, claiming that peace can come if he keeps Donbass, Crimea, and the territory along Ukraine's southern coast. His message would not be directed at Ukraine, but at Europeans whose economic hardships could be alleviated.
This message will be as appealing to President Biden as it is to his European counterparts. America also suffers serious economic damage, which Biden has consistently attributed to Putin's war. His character is demonstrated in an article published last week in the New York Times. Appeasing Russia about the limits of US military support for Kiev, he wrote he would not pressure the Ukrainian government to make territorial concessions, the first time in many months that a major power leader has spoken about the prospect of concessions.
Leaders will be tempted to accept Putin's peace offer by refusing to support Zelenskyy. So far it has been said that a war of attrition is beneficial to Ukraine. It will be severely tested. Perhaps it was originally built on a false premise: Russia has generally started wars poorly in its history, but over time has been able to draw on its vast resources and manpower. And the Ukrainians are completely dependent on foreign weapons, equipment and intelligence.