Հայ-ադրբեջանական սահմանին անցակետի ստեղծումը չի նշանակում Ադրբեջանի քաղաքացիների մուտք Հայաստան եւ հակառակը, քանի որ երկրների միջեւ վիզային ռեժիմ չկա։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է հայտնի քարտեզագիր Ռուբեն Գալչյանը։
Միաժամանակ փորձագետը չի բացառել, որ առանձին քաղաքացիական մեքենաների համար կարող են տրվել մուտքի ցուցումներ։
Նշենք, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության խորհուրդը շրջանառության մեջ է դրել պետական սահմանին անցակետերի բացման նոր նախագիծ։ Որոշումը բխում է օգոստոսի 4-ին Հայաստանի կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից տրված հանձնարարականների կատարումն ապահովելու անհրաժեշտությունից։
Նախագծում նշվում է նաեւ, որ հանրապետության ԱԱԾ տնօրենը որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո երկշաբաթյա ժամկետում պետք է ապահովի անցակետերով մարդկանց, ապրանքների եւ տրանսպորտային միջոցներ տեղաշարժման հետ կապված անվտանգության ապահովումը կարգավորող իրավական ակտի ընդունումը։
Առաջարկվում է Հայաստանի պետական սահմանին անցակետեր ստեղծել հետեւյալ կերպ՝ «հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին՝ Սոթք» («Քելբաջար»), «Երասխ» («Սադարակ»), «Քարահունջ» («Էյվազլի»):
Փորձագետը հիշեցրել է, որ բոլոր նշվածներից միակ ուղղությունը, որտեղ կա անցակետ (ադրբեջանական կողմից) Քարահունջն է (Էյվազլի):
«Ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ Հայաստանի քաղաքացիները չեն կարող մուտք գործել Գորիս-Կապան ճանապարհի Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող հատվածներ, իսկ ադրբեջանցիները կարող են անաչառ եւ անվերահսկելի ձեւով մուտք գործել Հայաստանի Հանրապետության տարածք։ Հայկական կողմը պետք է վաղուց այնտեղ տեղադրեր իր անցակետերը եւ արգելեր ադրբեջանցիների մուտքը Հայաստան, ինչպես անում են Բաքվի իշխանությունները»,- ընդգծել է Գալչյանը։
Նա հիշեցրել է այն խոչընդոտները, երբ ադրբեջանցիները կանգնեցրել էին իրանական բեռնատարներին՝ Բաքվի վերահսկողության տակ անցած Գորիս-Կապան ճանապարհի հատվածներում։
Նրա խոսքով, Քարահունջի հատվածն ամենաքիչ նշանակությունն ունի Ադրբեջանի համար, եւ ոչ մի կապ չունի Նախիջեւանի հետ։
«Եթե ադրբեջանցիներին երբեւէ հնարավորություն տրվի Հայաստանի տարածքով մեկնել Նախեջեւան, ապա պետք է անցակետեր տեղադրել Հայաստանի մուտքի եւ Հայաստանից ելքի մոտ։ Իսկ ապաշրջափակումը կարելի է անվանել ռեժիմ, որով Ադրբեջանը Նախիջեւանի իր ճանապարհը կբացի հայկական մեքենաների համար դեպի Իրան։ Իսկ եթե մենք մեր ճանապարհները բացենք Ադրբեջանի համար, իսկ Ադրբեջանը չբացի այն մեզ համար։ Ի՞նչ ենք անելու այդ ժամանակ։ »,- հարցրել է Գալչյանը։
Բաքուն կարող է հասնել իր ուզածին, իսկ հետո թույլ չտալ Հայաստանի քաղաքացիներին օգտվել ճանապարհից։
«Նման սցենարից խուսափելու համար գործընթացը պետք է լինի ասիմետրիկ եւ միանվագ։ Այս ամենը միջանցքի հետ կապ չունի։ Բացի այդ, միջանցք տալը նշանակում է Հայաստանի տարածքը փոխանցել Ադրբեջանին։ Սահմանադրության համաձայն՝ դա կարող է տեղի ունենալ միայն հանրաքվեից հետո։ Բացի այդ, նման որոշումը կկտրի Հայաստանը Իրանից եւ լուրջ խնդիրներ կստեղծեր մեզ համար։ Իսկ Իրանի համար դա անընդունելի է»,- իր խոսքը եզրափակելով ասել է փորձագետը։

The establishment of a checkpoint on the Armenian-Azerbaijani border does not mean that Azerbaijani citizens can enter Armenia and vice versa, as there is no visa regime between the two countries, the well-known cartographer Rouben Galichian told NEWS.am.
At the same time, the expert did not rule out that some civil vehicles may be ordered to enter the country.
The NSC introduced a new project on opening checkpoints on the state border. The decision stems from the need to ensure the implementation of the instructions given by Prime Minister Nikol Pashinyan at the August 4 meeting of the Armenian government.
The draft also says that within two weeks after the decision enters into force, the director of the National Security Service should ensure the adoption of a legal act regulating the security related to the movement of people, goods and vehicles through the checkpoints.
It is proposed to establish the crossing points of the state border of Armenia as follows: "on the Armenian-Azerbaijani state border - sections Sotk (Kelbajar), Yeraskh (Sadarak), Carahunge (Eyvazli)."
The expert reminded that the only direction out of all those mentioned, where there is a checkpoint (on the Azerbaijani side), is Carahunge (Eyvazli).
"A situation has developed in which Armenian citizens cannot enter the Azerbaijani-controlled sections of the Goris-Kapan road, while Azerbaijanis can enter Armenian territories impartially and uncontrollably. The Armenian side should have long ago set up its checkpoints there and prohibit Azerbaijanis to enter Armenia, just like the authorities in Baku do," Galichian said.
He recalled the Azeri obstacles for the Iranian trucks on the Goris-Kapan road segments under Baku's control.
According to his assessment, the Karaunj section is the least important for Azerbaijan and has nothing to do with Nakhchivan.
"If Azerbaijanis are ever given the opportunity to travel through Armenian territory to Nakhichevan, checkpoints should be set up at the entrance to and exit from Armenia. And unblocking would be a regime in which Azerbaijan opens its road in Nakhichevan for Armenian vehicles to Iran. What if we open our roads for Azerbaijan and Azerbaijan does not open it for us? What will we do then?" Galichian wondered.
Baku can achieve what it wants and then not allow Armenian citizens to use the road.
"In order to avoid such a scenario, the process must be asymmetrical and one-time. All this has nothing to do with the corridor. Besides, to give a corridor means to transfer the territory of Armenia to Azerbaijan. According to the Constitution, this can happen only as a result of a referendum. Besides, such a decision will cut Armenia off from Iran and create serious problems for us. And it is unacceptable for Iran," the expert concluded.