Հայաստանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության մի շարք բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչության իրավունքների պաշտպանության համար Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) ներկայացված միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջի հիման վրա սույն թվականի օգոստոսի 19-ին ՄԻԵԴ-ը վերահաստատել է 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին կիրառված եւ նույն թվականի նոյեմբերի 3-ին առավել ընդլայնված միջանկյալ միջոցը՝ նշելով, որ այն շարունակում է ուժի մեջ մնալ: Այս մասին հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
«ՄԻԵԴ-ը կողմերին հրավիրել է ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել քաղաքացիական բնակչության Կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքների խախտմանը, այդ թվում նրանց՝ Կոնվենցիայի 2-րդ, 3-րդ եւ 8-րդ հոդվածներով պաշտպանվող իրավունքները վտանգի տակ դնելուց:
ՄԻԵԴ-ը նաեւ արձանագրել է, որ ՀՀ կառավարության վկայակոչած իրադարձությունների, այն է՝ խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ իրականացվող զինված հարձակումներ, Բերձոր եւ Աղավնո համայնքների բնակչության տեղահանման սպառնալիքներ, նկատմամբ կիրառելի է 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ի կայացված եւ մինչ օրս ուժի մեջ գտնվող որոշումը»,-նշվում է հայտարարության մեջ:

19 августа с.г. на основании обращения Республики Армения о применении обеспечительных мер в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) для защиты прав гражданского населения ряда населенных пунктов Республики Арцах, ЕСПЧ подтвердил меры, примененные 29 сентября 2020 г. и расширенную обеспечительную меру от 3ноября того же года, заявив, что она остается в силе. Об этом сообщает аппарат уполномоченного РА по международно-правовым вопросам.
«ЕСПЧ предложил сторонам воздерживаться от таких действий, которые могут привести к нарушению прав гражданского населения, охраняемых Конвенцией, в том числе поставить под угрозу их права, охраняемые статьями 2, 3 и 8 Конвенции», — говорится в сообщении.
ЕСПЧ также зафиксировал, что решение от 29 сентября 2020 года, которое остается в силе, применимо к событиям, на которые ссылается правительство РА— это вооруженные нападенияна мирные населенные пункты, угрозы перемещения населения общин Бердзор и Ахавно.