Հունաստանի հյուսիս-արեւելքում գտնվող Եվրոս գետի փոքրիկ կղզուց 38 անօրինական ներգաղթյալների փրկության հետ կապված միջադեպը վերաճել է ներքաղաքական ճգնաժամի, ինչին անդադարձել է Kathimerini-ի հունական հրատարակությունը`նշելով, որ ընդդիմությունը բարձրաձայնել է կատարվածի մասին՝ կառավարությանը մեղադրելով անտարբերության, անմարդկայնության եւ նույնիսկ հայրենասիրության բացակայության համար։
Իսկապես, Հունաստանի իշխանությունների հայտարարություններն ու գործողություններն այս իրավիճակում ի սկզբանե չեն համընկել, եւ նրանց արդարացիորեն քննադատել են դրա համար։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ մարդկային կյանքը պետք է առաջնային լինի, եւ եթե հնարավոր լիներ ապացուցել, որ կղզին հունական է, ապա գաղթականներն, անշուշտ, պետք է փրկվեին:
Սակայն ճիշտ է նաեւ այն, որ սահմանների հաստատումից ի վեր թուրքական առեւտրական նավերի եւ բանակի կողմից գաղթականներն իջեցվել են Եվրոս գետի կղզիներում։ Հրապարակվել են նաեւ հումանիտար կազմակերպությունների բողոքներն առ այն, որ հունական ոստիկանությունը միգրանտներին գցում է նման կղզիներ, ինչը իշխանությունների կողմից հերքվում է:։
Որոշ դեպքերում անօգնական, դժբախտ մարդիկ իրենց վերջին շունչն են թողել գետում կամ գետի բեկորներից գոյացած փոքրիկ կղզիներում, որոնք նշված չեն ոչ Հունաստանի, ոչ էլ Թուրքիայի քարտեզներում, քանի որ դրանք սովորաբար հայտնվում են ջրի մակարդակի իջնելու դեպքում եւ անհետանում երբ այն բարձրանում է:
Այնտեղ՝ չհսկվող «գորշ կղզիներում», հաճախ են դրամաներ ծավալվում։ Տարեսկզբից ի վեր գետն անցնելիս քառասունյոթ մարդ է մահացել։
Թակադում հայտնված եւ փրկված սիրիացի մի կնոջ ուցմունքի համաձայն՝ թուրքական իշխանությունները, իրենց կամքին հակառակ, իրենց Ստամբուլից տեղափոխել են Էվրոս և «հրել» գետը։ Եթե ​​Թուրքիան կանխի ներգաղթյալների եւ փախստականների քարավանների տեղաշարժը դեպի Եվրոս, ինչը նա կարող է եւ պարտավորվել է անել Եվրոպայից հսկայական ֆինանսական օգնություն ստանալու դիմաց, իրավիճակը սահմանամերձ շրջանում կարող է հանդարտվել եւ կղզում տեղի ունեցածի նման միջադեպերը կսահմանափակվեն: Սակայն Թուրքիան դա չի անում, քանի որ օգտագործում է ներգաղթյալների հոսքերը որպես հիբրիդային զենք, եւ թուրքական այս սպառնալիքին դիմակայելու համար Հունաստանը կազմակերպել է իր սահմանային պաշտպանությունը։

The incident with the rescue of 38 illegal immigrants from a small island in the Evros River in northeastern Greece has escalated into a domestic political crisis. The opposition raised their voices about the incident, accusing the government of indifference, inhumanity and even lack of patriotism, the Greek edition of Kathimerini writes.
Indeed, the statements and actions of the Greek authorities in this situation did not converge from the very beginning, and they were rightly criticized for this. This is because human life should be paramount, and if it could be proved that the islet (according to military maps) is ours, the migrants would certainly have to be saved.
However, it is no less true that the landings of migrants by Turkish traders or the Turkish army on the islands in the Evros River, as in this case, have been recorded since the borders were established. Complaints by humanitarian organizations that the Greek police are dropping and dropping migrants on such islets have also been published, although they are denied by the authorities.
In some cases, helpless, unfortunate people have breathed their last while in a river or on tiny islands formed by river debris, which are not marked on the maps of either Greece or Turkey, because they usually appear when the water level is low and disappear when it is. rises.
There, on the unguarded gray islands, drama often unfolds. Since the beginning of the year, forty-seven people have died crossing the river, because even if the presence of people is detected, the Turks do not care - after all, they themselves allowed them to try to cross, and the Greeks, even if they want to show humanity, do not dare or do not have the appropriate instructions try to save them for fear of falling into the trap of the Turks, which could lead to an incident with a neighboring country.
In this regard, the testimony of a woman from Syria who was in the group that was trapped and rescued reveals the core of the problem: she said that the Turkish authorities, against their will, transported them from Istanbul to Evros and “pushed” them into the river. If Turkey prevents the movement of migrant and refugee caravans to Evros - which it can and has committed to do in exchange for massive financial assistance from Europe - the situation in the border region can calm down, and dramas like the one that happened on the island near the village of Kissari will be limited . However, Turkey does not do this, as it uses the flows of migrants as a hybrid weapon, and to deal with this Turkish threat, Greece has organized its border defenses.
The situation on Evros is serious and complex, and we all need to be more careful, especially those who do not seem to be aware of what is happening.