Մեծ Բրիտանիայի հեռացող վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հաստատել է նոր ատոմակայանի ֆինանսավորումը, հայտնում է PA Media լրատվականը:
Ուայթհոլի աղբյուրները հաստատել են, որ վարչապետ եւ կանցլեր Նադիմ Զահավին հաստատել է Սաֆոլկում Sizewell C միջուկային ռեակտորի կառուցման ֆինանսավորումը։ Նախագիծը, որը գնահատվում է 20-ից 30 միլիարդ ֆունտ, մասնավոր ֆինանսավորում կունենա։
Կառավարությունը պետական ներդրումների վերաբերյալ վերջնական որոշում կկայացնի հաջորդ տարվա սկզբին, եւ ակնկալվում է, որ կգնի գործարանի 20 տոկոս բաժնետոմսերը՝ մինչեւ 6 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ արժողությամբ:
Գործարար Քվազի Կվարթենգը, որը ենթադրվում է, որ Լիզ Թրասի հաղթանակի դեպքում կանցլեր կլինի, «մեծապես» կանգնած է այդ ծրագրի հետեւում:
Նշվում է, որ Թրասի ճամբարում այս հարցում միասնականություն չկա, եւ գանձապետարանի գլխավոր քարտուղար Սայմոն Քլարկը մտահոգություն է հայտնել Ջոնսոնին եւ Զահավիին։
Sunday Times-ին հասած նամակում Քլարկն ասել է, որ այս գործողությունը կապելու է իրենց իրավահաջորդների ձեռքերը: Քլարկը հայտարարել է, որ Sizewell C-ի ծախսերը բավարար են նոր կառավարության ծախսերի եւ հարկաբյուջետային ընտրությունների վրա նյութապես ազդելու համար՝ հատկապես հանրային ֆինանսների վրա ավելի լայն ճնշման համատեքստում:
Լինելով, ըստ էության, ժամանակավոր վարչապետ Ջոնսոնն ավելի վաղ ասել էր, որ լուրջ որոշումներ չի կայացնի, քանի դեռ չի լքել պաշտոնը:
Իր հերթին, Թրասը, որը սեպտեմբերի 6-ին փոխարինելու է Ջոնսոնին, խոստացել է կրճատել հարկերը, ինչը տարեկան առնվազն 30 միլիարդ ֆունտ կարժենա:
Sizewell C-ի կառուցման հավանությունը Kvarteng-ը ստացել է հուլիսին, սակայն ֆինանսական ներդրումների որոշման շուրջ բանակցությունները շարունակվում են:

Whitehall sources have confirmed that Prime Minister and Chancellor Nadhim Zahawi has approved funding for the construction of the Sizewell C nuclear reactor in Suffolk.
The project, which is estimated at £20-30 billion, will receive private funding.
The government will make a final decision on public investment early next year, with it expected to buy a 20% stake in the plant, worth up to £6bn.
Business Secretary Kwasi Kwarteng, who is tipped to be Chancellor if Liz Truss wins the Conservative Party leadership race, is largely behind the plan.
There is no unity in the Truss camp on this issue, and the chief secretary of the treasury, Simon Clark, expressed concern to Johnson and Zahawi.
In a letter leaked to the Sunday Times, Clarke suggested that the action now would tie the hands of their successors.
Clark said that the costs of Sizewell C are sufficient to materially affect the spending and fiscal choices of the new government, especially in the context of broader pressure on public finances.
As essentially an interim prime minister after being forced to resign due to a series of scandals, Johnson has previously said he will not make major decisions until he leaves office.
In turn, Truss, the bidder to replace Mr Johnson on September 6, has vowed to cut taxes, including reversing a National Insurance hike that will cost at least £30bn a year.
But it is under increasing pressure to further support the most vulnerable as experts warn that the price cap for electricity could top £6,000 in April, another painful hike.
The approval for the construction of Sizewell C was received by Kvarteng in July, but talks over a financial investment decision are ongoing.