Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունը ասել է, որ ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ լարվածությունը, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ հակամարտությունը ազդում են Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի անվտանգության վրա, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը:
«Մենք կարող ենք ակնկալել աշխարհաքաղաքական առճակատման աճ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Սինգապուրը կփորձի անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի չներքաշվի խոշոր տերությունների մրցակցության դաշտ։
ԱՄՆ-Չինաստան հարաբերությունների վատթարացումը, ըստ վարչապետի, գրեթե անհնարին է դարձնում համաշխարհային հրատապ խնդիրների շուրջ միասին աշխատելը: Նման խնդիրներ են կլիմայի փոփոխությունը, համաճարակները եւ միջուկային զենքի տարածումը:

Singapore Prime Minister Lee Hsien Loong said on Sunday that tensions between the US and China and the conflict between Russia and Ukraine are affecting security in the Asia-Pacific region, Reuters reported.
Anincrease in geopolitical confrontation in the Asia-Pacific region is expected, he said, adding that Singapore will try to do everything possible not to be drawn into the competition of major powers.
Deteriorating U.S.-China relations are making it almost impossible to work together on pressing global issues such as climate change, pandemics and nuclear proliferation, he said at a city-state national day rally.