Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը նամակով դիմել է ԱՄՆ Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներին՝ կոչ անելով հետաքննություն անցկացնել Բայդենի վարչակազմի կողմից Արցախի ժողովրդին մարդասիրական օգնություն չտրամադրելու վերաբերյալ, քանի որ վերջինս ենթարկվում է ագրեսիայի եւ էթնիկ զտումների, ինչպես նաեւ ունի սննդի, ջրի, վառելիքի ու կենսապահովման համար անհրաժեշտ այլ ռեսուրսների պակասություն։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից։
«Հղում անելով «Արցախի հայերին սովամահ տեսնելու Ադրբեջանի կառավարության մտադրությունը»՝ Համբարյանն ընդգծել է՝ «ամերիկյան վարչակազմը Արցախում ապրող հայ ընտանիքներին մարդասիրական օգնություն գրեթե չի ուղարկել»։ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահը նաեւ նկատել է՝ «Ամերիկան չպետք է մեղսակից լինի Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայ բնակչության էթնիկ զտմանը»։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գրությամբ՝ ամերիկյան օրենսդիրներից պահանջվում է, պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի եւ Միջազգային զարգացման ամերիկյան գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի միջոցով, Բայդենի վարչակազմից ստանալ հետեւյալ չորս հարցերի պատասխանները․
Ի՞նչ կոնկրետ գործողություններ է ձեռնարկել Բայդենի վարչակազմը Լեռնային Ղարաբաղում ապրող եւ վտանգի տակ գտնվող հայերին օգնելու համար (ծրագրերի տրամադրում, գործընկերների տվյալներ, բյուջե, ապրանքներ եւ համապատասխան այլ տեղեկատվություն)։
Ի՞նչ կոնկրետ ծրագրեր ունի Բայդենի վարչակազմը՝ օգնելու Լեռնային Ղարաբաղում ապրող եւ վտանգի տակ գտնվող հայերին (ծրագրեր, գործընկերների տվյալներ, բյուջե, ապրանքներ եւ համապատասխան այլ տեղեկատվություն)։
Արդյո՞ք Բայդենի վարչակազմն իրականացրել է հումանիտար ճգնաժամում գտնվող Արցախի հայ բնակչության կարիքների գնահատում։
Բայդենի վարչակազմը բյուջեի ի՞նչ ծավալ է համարում բավարար եւ նպատակահարմար Արցախի հայ բնակչության առջեւ ծառացած հումանիտար ճգնաժամը լուծելու համար:
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի համակիրները, օգտագործելով հանձնախմբի ինտերնետային կայքի հնարավորությունները, տասնյակ հազարավոր նամակներ են ուղարկել իրենց շրջանների օրենսդիրներին՝ պահանջելով ամերիկյան օժանդակություն տրամադրել Արցախին։

In letters sent this week to Congressional leadership and rank and file members of the U.S. Senate and House of Representatives, Armenian National Committee of America (ANCA) Chairman Raffi Hamparian called for Congressional inquiries into the Biden Administration’s effective blockade on humanitarian aid to Armenian families of Artsakh (Nagorno-Karabakh)—an at-risk population facing aggression, ethnic-cleansing, the obstruction of access to food, water, fuel, and other vitally needed resources, Armenian News-NEWS.am has learned from the Armenian National Committee-International.
Citing the “Azerbaijani government’s ambition to see Artsakh’s Armenians starved out of existence,” Hamparian underscored that “the Administration has sent almost no humanitarian assistance at all to help Armenian families living in Artsakh.” “America must not be complicit in the ethnic-cleansing of Artsakh by Azerbaijan,” he stressed.
The ANCA letter called on legislators to demand answers from the Biden Administration—via Secretary of State Antony Blinken and U.S. Agency for International Development (USAID) Administrator Samantha Power—to the following four questions:
What specific actions has the Biden Administration taken to help at-risk Armenians living within Nagorno-Karabakh? (Please provide programs, partners, budgets, deliverables and other relevant information.)
What specific plans does the Biden Administration have to help at-risk Armenians living within Nagorno-Karabakh? (Please provide programs, partners, budgets, deliverables and other relevant information.)
Has the Biden Administration conducted a needs assessment of the humanitarian crisis facing the Armenian population of Artsakh?
What budget range does the Biden Administration consider sufficient and appropriate to address the humanitarian crisis facing the Armenian population of Artsakh?
ANCA activists across the United States have sent tens of thousands of letters asking their U.S. legislators to appropriate robust U.S. aid to Artsakh.