Չինաստանն ու Ռուսաստանը լռելյայն առճակատում են սկսել Ղազախստանից նավթի մատակարարումների շուրջ, հայտնում է Eurasianet-ը։
Չինաստանի տնտեսության դանդաղման պայմաններում Չինաստանը ցանկանում է, որ Ղազախստանի նավթը կարողանա ազատորեն դուրս գալ համաշխարհային շուկա: Սակայն եթե այդ պաշարները հասանելի չլինեն, ապա նավթի գները կտրուկ կբարձրանան, իսկ Չինաստանից ապրանքների սպառողական պահանջարկը կսկսի նվազել, նշել է պարպերականը։
Նշվում է նաեւ, որ Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ օպերացիայի մեկնարկից հետո Մոսկվան արդեն երկու անգամ արգելափակել է նավթի մատակարարումները Ղազախստանից։ Ընդ որում, Ռուսաստանի պատճառները կարեւոր չեն, գլխավորն այն է, որ այդպիսի գործողությունները Պեկինին դուր չեն գալիս։
Ըստ պարբերականի՝ Չինաստանը լռելյայն նախատել է Ռուսաստանին արգելափակումների համար։ Ընդ որում, Պեկինը պարզ հասկացրել է, որ չի պատրաստվում հանդուրժել միջամտությունը ղազախական նավթի արտահանման գործին։
Օգոստոսի 23-ին «Կոմերսանտ»-ը գրել էր, որ Կասպյան խողովակաշարի կոնսորցիումի (CPC) նավթամուղով ղազախական նավթի մատակարարումները համաշխարհային շուկա կարող են կրճատվել 15 միլիոն տոննայով՝ սարքավորման այս տարի արդեն չորրորդ խափանման պատճառով:
Մինչ այս CPC-ն, որին մասնակցում են Ռուսաստանն ու Ղազախստանը, կրկին կրճատել է նավթի մղումը դեպի Ռուսաստան։ Որպես ուսական տարածք մատակարարվող հումքի ծավալների կրճատման պատճառ CPC-ն նշել է խողովակաշարի վերանորոգումը եւ նավթի արդյունահանման դադարեցումը Կաշաղանի հանքավայրում։

China and Russia have begun an unspoken confrontation over oil supplies from Kazakhstan, Eurasianet reports.
In the face of a slowdown in the Chinese economy, China wants oil from Kazakhstan to be able to freely go to the world market. However, if these supplies are not available, then oil prices will rise sharply, and consumer demand for goods from China will begin to decrease, the publication noted.
They also added that after the start of Russia's special operation in Ukraine, Moscow has already blocked oil supplies from Kazakhstan twice. At the same time, the reasons for Russia are not important, the main thing is that Beijing does not like such actions.
According to the publication, China tacitly scolded Russia for blocking. At the same time, Beijing has made it clear that it is not going to tolerate interference in the export of Kazakh oil.
On August 23, Kommersant wrote that deliveries of Kazakh oil to the world market via the Caspian Pipeline Consortium (CPC) oil pipeline could fall by 15 million tons due to the fourth equipment failure this year.
The CPC-R, in which Russia and Kazakhstan participate, again reduced the pumping of oil to Russia. The reason for the reduction in the supply of raw materials to the Russian territory, CPC called the repair of the pipeline and the stoppage of oil production at the Kashagan field.