Չինաստանն ու Ռուսաստանը լռելյայն առճակատում են սկսել Ղազախստանից նավթի մատակարարումների շուրջ, հայտնում է Eurasianet-ը։
Չինաստանի տնտեսության դանդաղման պայմաններում Չինաստանը ցանկանում է, որ Ղազախստանի նավթը կարողանա ազատորեն դուրս գալ համաշխարհային շուկա: Սակայն եթե այդ պաշարները հասանելի չլինեն, ապա նավթի գները կտրուկ կբարձրանան, իսկ Չինաստանից ապրանքների սպառողական պահանջարկը կսկսի նվազել, նշել է պարպերականը։
Նշվում է նաեւ, որ Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ օպերացիայի մեկնարկից հետո Մոսկվան արդեն երկու անգամ արգելափակել է նավթի մատակարարումները Ղազախստանից։ Ընդ որում, Ռուսաստանի պատճառները կարեւոր չեն, գլխավորն այն է, որ այդպիսի գործողությունները Պեկինին դուր չեն գալիս։
Ըստ պարբերականի՝ Չինաստանը լռելյայն նախատել է Ռուսաստանին արգելափակումների համար։ Ընդ որում, Պեկինը պարզ հասկացրել է, որ չի պատրաստվում հանդուրժել միջամտությունը ղազախական նավթի արտահանման գործին։
Օգոստոսի 23-ին «Կոմերսանտ»-ը գրել էր, որ Կասպյան խողովակաշարի կոնսորցիումի (CPC) նավթամուղով ղազախական նավթի մատակարարումները համաշխարհային շուկա կարող են կրճատվել 15 միլիոն տոննայով՝ սարքավորման այս տարի արդեն չորրորդ խափանման պատճառով:
Մինչ այս CPC-ն, որին մասնակցում են Ռուսաստանն ու Ղազախստանը, կրկին կրճատել է նավթի մղումը դեպի Ռուսաստան։ Որպես ուսական տարածք մատակարարվող հումքի ծավալների կրճատման պատճառ CPC-ն նշել է խողովակաշարի վերանորոգումը եւ նավթի արդյունահանման դադարեցումը Կաշաղանի հանքավայրում։

Китай и Россия начали негласное противоборство из-за поставок нефти из Казахстана, сообщает Eurasianet.
В условиях замедления роста китайской экономики КНР хочет, чтобы нефть из Казахстана могла беспрепятственно идти на мировой рынок. Однако если этих поставок не будет, то цены на нефть резко вырастут, а потребительский спрос на товары из Китая начнет уменьшаться, отметили в публикации.
Там также добавили, что после начала спецоперации России на Украине Москва уже два раза блокировала поставки нефти из Казахстана. При этом неважны причины России, главное то, что Пекину не нравятся подобные действия.
По данным издания, Китай негласно поругал Россию за блокировки. При этом Пекин ясно дал понять, что не собирается терпеть вмешательства в экспорт казахстанской нефти.
23 августа «Коммерсантъ» писал, что поставки казахстанской нефти на мировой рынок по нефтепроводу Каспийского трубопроводного консорциума (КТК) могут упасть на 15 млн тонн из-за четвертой за год поломки оборудования.
До этого КТК-Р, в котором участвует Россия и Казахстан, вновь сократил прокачку нефти в Россию. Причиной сокращения объема подачи сырья на российскую территорию КТК назвал ремонт на трубопроводе и остановку производства нефти на месторождении Кашаган.