Թուրքիայի եւ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարներ Հուլուսի Աքարը եւ Լլոյդ Օսթինը հեռախոսով քննարկել են Անկարային F-16 կործանիչների մատակարարման հարցը։ Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի ռազմական գերատեսչության մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նախարարները քննարկել են ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում համագործակցության հարցեր, երկկողմ եւ տարածաշրջանային խնդիրներ, ահաբեկչության դեմ պայքարը, ինչպես նաեւ F-16-ների մատակարարումները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ում F-16-ի հարցով բանակցություններ տեղի ունեցան թուրքական ռազմական պատվիրակության միջեւ։ Դրանց արդյունքների մասին ոչինչ չի հաղորդվում։ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն երեքշաբթի Haber Global հեռուստաալիքի եթերում նշել էր, որ Սպիտակ տան վարչակազմը դրական է վերաբերվում Անկարայի կողմից կործանիչներ գնելու գործընթացին։ «Եղել է ԱՄՆ Սենատի [Կոնգրեսի] համապատասխան որոշում։ ԱՄՆ վարչակազմը դրական է վերաբերվում դրան, տեխնիկական բանակցությունները դրական են ընթանում»,- ասել է նա։
Թուրքիան ձգտում է հասնել 40 F-16 Block 70 կործանիչ եւ 80 Block 70 կոմպլեկտների գնմանը՝ իր ինքնաթիռների արդիականացման համար:

Министры обороны Турции и США Хулуси Акар и Ллойд Остин обсудили по телефону вопросы поставок Анкаре истребителей F-16. Об этом сообщила пресс-служба турецкого военного ведомства, передает ТАСС.
«Министры обсудили вопросы сотрудничества в сфере обороны и безопасности в рамках НАТО, двусторонние и региональные проблемы, борьбу с терроризмом, а также поставки F-16», - говорится в сообщении.
В США на прошлой неделе состоялись переговоры военной делегации Турции по вопросу F-16. О их результатах не сообщается. Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу сообщил во вторник в эфире телеканала Haber Global, что администрация Белого дома позитивно относится к процессу покупки Анкарой истребителей. «Было соответствующее решение Сената [Конгресса] США. Администрация США позитивно к этому относится, технические переговоры продвигаются позитивно», - сказал он.
Турция добивается получения 40 истребителей F-16 Block 70 и 80 комплектов Block 70 для модернизации стоящих на вооружении ее ВВС самолетов.