Թուրքիայի եւ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարներ Հուլուսի Աքարը եւ Լլոյդ Օսթինը հեռախոսով քննարկել են Անկարային F-16 կործանիչների մատակարարման հարցը։ Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի ռազմական գերատեսչության մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նախարարները քննարկել են ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում համագործակցության հարցեր, երկկողմ եւ տարածաշրջանային խնդիրներ, ահաբեկչության դեմ պայքարը, ինչպես նաեւ F-16-ների մատակարարումները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ում F-16-ի հարցով բանակցություններ տեղի ունեցան թուրքական ռազմական պատվիրակության միջեւ։ Դրանց արդյունքների մասին ոչինչ չի հաղորդվում։ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն երեքշաբթի Haber Global հեռուստաալիքի եթերում նշել էր, որ Սպիտակ տան վարչակազմը դրական է վերաբերվում Անկարայի կողմից կործանիչներ գնելու գործընթացին։ «Եղել է ԱՄՆ Սենատի [Կոնգրեսի] համապատասխան որոշում։ ԱՄՆ վարչակազմը դրական է վերաբերվում դրան, տեխնիկական բանակցությունները դրական են ընթանում»,- ասել է նա։
Թուրքիան ձգտում է հասնել 40 F-16 Block 70 կործանիչ եւ 80 Block 70 կոմպլեկտների գնմանը՝ իր ինքնաթիռների արդիականացման համար:

Turkish and US Defense Ministers Hulusi Akar and Lloyd Austin discussed by phone the supply of F-16 fighter jets to Ankara, the press service of the Turkish military department reported.
The sides discussed issues of cooperation in the field of defense and security within NATO, bilateral and regional issues, the fight against terrorism, as well as the supply of F-16s.
Talks were held in the US last week between a Turkish military delegation on the F-16 issue. Their results are not reported. Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said on Tuesday on the air of the Haber Global TV channel that the White House administration has a positive attitude towards the process of Ankara's purchase of fighter jets.
Turkey is seeking to receive 40 F-16 Block 70 fighters and 80 Block 70 kits to modernize its aircraft in service with the Air Force.