Հայաստանի պետական բյուջեից լրացուցիչ 14.5 մլն դրամ է (մոտ 40 հազար դոլար) հատկացվելու Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամների աշխատավարձերի բարձրացումը ֆինանսավորելու համար: Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքէջի` սույն հարցը ներառվել է կառավարության օգոստոսի 25-ի նիստի օրակարգում:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ընտրական օրենսգրքում այս տարվա հունիսին կատարված փոփոխությունների համաձայն` ԿԸՀ նախագահի աշխատավարձը հավասարեցվել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի անդամի աշխատավարձին եւ 300 հազար դրամի փոխարեն կազմում է ամսական 600 հազար դրամ: ԿԸՀ անդամի ամսական աշխատավարձը սահմանվել է 450 հազար դրամ` նախկին 220 հազար դրամի փոխարեն:
Բարձր աշխատավարձեր է սահմանվել նաեւ ԿԸՀ վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայության ղեկավարի համար, որը կստանա ամսական 337 հազար դրամ: Սակայն այդ ծառայության մասնագետների դրույքաչափերը ծիծաղելիորեն ցածր են: Այսպես` գլխավոր մասնագետի համար սահմանվել է 97.2 հազար դրամ դրույքաչափ, իսկ առաջին կարգի մասնագետի համար` 53.7 հազար դրամ:

Из государственного бюджета Армении дополнительно будет выделено 14,5 млн. драмов (около $40 тыс.) на повышение зарплат членов Центральной избирательной комиссии Армении. Согласно официальному сайту правительства, этот вопрос включен в повестку дня заседания 25 августа.
Напомним, что согласно изменениям, внесенным в Избирательный кодекс в июне текущего года, заработная плата главы ЦИК с 300 драмов ($820) была доведена до уровня члена Конституционного суда Армении – 600 тыс. драмов ($1640). Ежемесячная заработная плата члена Центризбиркома вместо прежних 220 тыс. драмов (около $600) доведена до 450 тыс. драмов ($1225).
Начальник службы контрольно-ревизионной службы при ЦИК Армении тоже будет получать высокую зарплату – 337 тыс. драмов (примерно $900), но оклады специалистов этой службы смехотворно малы: оклад главного специалиста службы – 97,2 тыс. драмов ($266), оклад специалиста первого класса – 53,7 тыс. драмов ($150).