Իրանի արտգործնախարարության ներկայացուցիչ Նասեր Քանանին չորեքշաբթի հայտարարել է, որ Իրանը մտածում է ԱՄՆ-ի պատասխանների մասին, որոնք ստացվել են ԵՄ համակարգողի միջոցով, հաղորդում է Mehr-ը։
Քանանին նշել է, որ պատժամիջոցների վերացման շուրջ բանակցություններում մնացած հարցերի լուծման վերաբերյալ Իրանի Իսլամական Հանրապետության կարծիքին ԱՄՆ կառավարության պատասխանը Թեհրանը ստացել է եվրոպացի համակարգողի միջոցով՝ չորեքշաբթի երեկոյան։
Սկսվել է ամերիկյան կողմի տեսակետների մանրամասն ուսումնասիրությունը, եւ Իրանը ուսումնասիրության ավարտից հետո կհայտարարի իր դիրքորոշումը համակարգողին, հավելել է նա։
Օգոստոսի սկզբին կայացած բանակցությունների վերջին փուլում Եվրամիությունը ներկայացրել է առաջարկների տեքստը, որոնք ուղղված են ԳՀՀԾ-ի (Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիր) փրկությանը, որը խնդիրների բախվեց 2018 թվականին այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ը վերականգնեց Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները:
Անցյալ երկուշաբթի Թեհրանը ներկայացրել է իր պատասխանը ԵՄ-ի առաջարկած տեքստին, որը, ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի խոսքով, իրենք ստացել եւ գնահատել են:

Foreign ministry spokesman said on Wednesday that Iran is mulling over the US responses, received via the European Union (EU) coordinator, Mehr reported.
Nasser Kan’ani said that the US government's response to Iran's views to resolve the remaining issues in the sanctions removal talks has been received by Tehran through the European Coordinator on Wednesday evening.
A detailed review of the views of the US side has begun and Iran will announce its standpoints to the Coordinator after completing the study, he added.
At the latest round of the talks, held earlier in August, the European Union presented proposals text aimed at salvaging the JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action), which ran into trouble in 2018 after the US withdrew and reinstated sanctions on Iran.
Tehran last Monday presented its response to the EU proposed text which EU and the US said they had received and were evaluating.