Այսօր հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հաջորդ հանդիպումը կկայանա օգոստոսի 31-ին՝ Բրյուսելում։ Հաղորդվեց եռակողմ հանդիպման անցկացման մասին, Փաշինյանի եւ Ալիեւի առանձին հանդիպման մասին դեռեւս չի հայտարարվել։
Ադրբեջանը բարձրացնում է ագրեսիայի մակարդակը
Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Տարոն Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ հանդիպման նախաշեմին բազմաթիվ խնդիրներ են կուտակվել, այդ թվում՝ օգոստոսի սկզբին Արցախում Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքի հետ կապված։
Ալիեւը պաշտոնապես հայտարարում է, որ Աղավնոյի, Սուսի եւ Բերձորի բնակիչները պետք է լքեն եւ պարտավոր են լքել իրենց տները։ Սա, ըստ էության, բռնի տեղահանություն է եւ հակասում է Ադրբեջանի այն կեղծ թեզին, թե իբր հայերը կարող են խաղաղ ապրել ադրբեջանական ղեկավարության ներքո։ Բաքվի իշխանությունները հայերին ստիպում են լքել իրենց տները։
«Համոզված եմ, որ հանդիպումը կառուցողական մթնոլորտում չի անցնի, քանի որ Բաքուն տրամադրված չէ դրան, այլապես ագրեսիվ քաղաքականություն չէր վարի։ Ադրբեջանի գործողությունները գնալով ավելի ագրեսիվ են դառնում ե՛ւ Արցախի ժողովրդի, ե՛ւ Հայաստանի նկատմամբ։ Ուստի հանդիպման արդյունքներով դրական տեղաշարժերի հավանականությունը զրոյական է»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց քաղաքագետը։
Զուգահեռաբար կան նաեւ այլ հարցեր, այդ թվում՝ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, սահմանազատումն ու սահմանագծումը, հումանիտար խնդիրները։
Նշենք, որ Բրյուսելում Ալիեւի եւ Փաշինյանի հանդիպման նախորդ օրը Մոսկվայում տեղի կունենա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման եւ սահմանի անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների անդամների երկրորդ հանդիպումը, որը նախատեսված է օգոստոսի 30-ին։ Առաջին նման հանդիպումը մայիսի 24-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջպետական սահմանին՝ Երասխի հատվածում։
Բաքուն չի կատարում իր պարտավորությունները
Հովհաննիսյանի կարծիքով, նույն հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում Ադրբեջանի ցանկությունն ամենեւին էլ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը չէ։ Դա պայմանավորված է ոչ թե տնտեսական, այլ քաղաքական գործոններով։ Բաքուն դա ձեւակերպել է որպես Հայաստանի տարածքով, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափար։
Ադրբեջանը դրանում տեսնում չի տեսնում կառուցողական մթնոլորտ ստեղծելուն ուղղված միջոցառում։ Այն, որ Ադրբեջանի կողմից նման մոտեցում չի լինի, վկայում է հայ ռազմագերիներին ու քաղաքացիական պատանդներին վերադարձնելու իր պարտավորությունների կատարման հարցում Բաքվի դիրքորոշումը, որը հանգում է կեղծ քրեական գործեր հարուցելուն։ Ադրբեջանը հրաժարվում է կատարել բոլոր պահվող անձանց վերադարձնելու իր վրա վերցրած պարտավորությունները։
Հենց նման քայլը կարող էր նպաստել վստահության ամրապնդմանը, եթե նման ցանկություն լիներ, իսկ Ադրբեջանն այն չունի։
«Կարծում եմ՝ հանդիպումը կվերածվի մտքերի փոխանակության»,- նշեց փորձագետը։
Ռուսաստանի ու Արեւմուտքի զուսպ մրցակցությունը
Հանդիպումները Ադրբեջանը կամ Հայաստանը չեն նախաձեռնում։ Այս դեպքում որպես միջնորդ հանդես է գալիս Բրյուսելը, սակայն, ինչպես նշեց քաղաքագետը, ոչ ոք չի սահմանափակում Մոսկվայում նույն ինտենսիվությամբ հանդիպումների կազմակերպումը։
«Անիրատեսական է կարծել, թե Բրյուսելն ունի լծակներ եւ կարող է սահմանափակել հանդիպման կազմակերպումը ռուսական կողմի նախաձեռնության դեպքում։
ԵՄ-ն, անկասկած, կարեւոր խաղացող է, բայց բոլորը գիտակցում են Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանում, այդ թվում՝ Ղարաբաղում, հասկանում են, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո եռակողմ ձեւաչափերը նախաձեռնվել են Մոսկվայի միջնորդությամբ։
Չեմ կարծում, որ ԵՄ-ն կարող է նույնիսկ մասամբ դուրս մղել Մոսկվային ներկա գործընթացներից, քանի որ երկրի վրա իրական ներկայություն միայն Ռուսաստանն ունի։ Ուրիշ բան, որ Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի միջեւ մրցակցություն կա։ Կողմերից յուրաքանչյուրը փորձում է ցույց տալ, որ հենց ինքն է ամենաակտիվ միջնորդը եւ փորձում է լուծել խնդիրները։ Այս մրցակցությունը դրսեւորվում է նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջեւ (մի կողմից՝ Ռուսաստանի, մյուս կողմից՝ ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի):
Բայց այս ամենը չի նշանակում, որ կողմերից որեւէ մեկը դուրս է գալիս գործընթացից»,- ընդգծեց Հովհաննիսյանը։

Today it became known that the next meeting between the leaders of Armenia and Azerbaijan, Nikol Pashinyan and Ilham Aliyev will be held on August 31 in Brussels. A trilateral meeting was reported, no separate meeting between Pashinyan and Aliyev has been announced yet.
Azerbaijan increases the level of aggression
According to Azeri expert Taron Hovhannisyan, many problems were accumulated in the run-up to the meeting, including the aggressive behavior in Artsakh in early August.
Aliyev officially declares that the residents of Akhavno, Susa and Berdzor must and must leave their homes. This is, in fact, a forced deportation and contradicts Azerbaijan's false thesis that Armenians can supposedly live peacefully under Azerbaijani leadership. The authorities in Baku are forcing Armenians to leave their homes.
"I am convinced that the meeting will not take place in a constructive way because Baku is not in the mood for it, otherwise it would not pursue an aggressive policy. Azerbaijan's actions are becoming more and more aggressive against both the people of Artsakh and Armenia. Therefore, there is no chance for positive developments following the results of the meeting," the political analyst told NEWS.am.
In parallel, there are other issues such as unblocking communications, delimitation and demarcation, and humanitarian issues.
One day before the meeting between Aliyev and Pashinyan in Brussels, the members of the commission for the Armenian-Azerbaijani border demarcation and security will have their second meeting in Moscow on August 30. The first such meeting was held on May 24 on the interstate border between Armenia and Azerbaijan at the Yeraskha section.
Baku fails to honor its commitments
According to Hovhannisyan, Azerbaijan has no desire to unblock communications. They are conditioned not by economic but political factors. Baku has shaped it into the idea of the so-called Zangezur corridor via Armenia.
Azerbaijan sees this not as an event aimed at creating a constructive atmosphere. The fact that there will be no such approach on the part of Azerbaijan is evidenced by Baku's position on the issue of fulfilling its obligations on the return of Armenian prisoners of war and civilian hostages, which (position) boils down to the initiation of false criminal cases. Azerbaijan refuses to fulfill its obligations to return all detainees.
This is the kind of step that could help build confidence, if there were such a desire, but Azerbaijan does not have it.
"I think the meeting will be reduced to an exchange of views," the expert believes.
Restrained competition between Russia and the West
The meetings are not initiated by Azerbaijan or Armenia. The mediator in this case is Brussels, but, as the political scientist noted, no one restricts the organization of meetings with the same intensity in Moscow.
"It is unrealistic to think that Brussels has leverage and can limit the organization of the meeting at the initiative of the Russian side.
The EU is undoubtedly an important player, but everybody is aware of Russia's military presence in the region, including in Karabakh, understands that the trilateral formats after November 9, 2020 were initiated with the mediation of Moscow.
I do not think that the EU can even partially push Moscow out of the current processes, because only Russia has a real presence on the ground. Another thing is that there is competition between the West and Russia. Each side is trying to show that it is the most active mediator and is trying to resolve problems. This competition is also between the co-chairs of the OSCE MG (Russia on the one hand and the US and France on the other hand).