Այսօր հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հաջորդ հանդիպումը կկայանա օգոստոսի 31-ին՝ Բրյուսելում։ Հաղորդվեց եռակողմ հանդիպման անցկացման մասին, Փաշինյանի եւ Ալիեւի առանձին հանդիպման մասին դեռեւս չի հայտարարվել։
Ադրբեջանը բարձրացնում է ագրեսիայի մակարդակը
Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Տարոն Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ հանդիպման նախաշեմին բազմաթիվ խնդիրներ են կուտակվել, այդ թվում՝ օգոստոսի սկզբին Արցախում Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքի հետ կապված։
Ալիեւը պաշտոնապես հայտարարում է, որ Աղավնոյի, Սուսի եւ Բերձորի բնակիչները պետք է լքեն եւ պարտավոր են լքել իրենց տները։ Սա, ըստ էության, բռնի տեղահանություն է եւ հակասում է Ադրբեջանի այն կեղծ թեզին, թե իբր հայերը կարող են խաղաղ ապրել ադրբեջանական ղեկավարության ներքո։ Բաքվի իշխանությունները հայերին ստիպում են լքել իրենց տները։
«Համոզված եմ, որ հանդիպումը կառուցողական մթնոլորտում չի անցնի, քանի որ Բաքուն տրամադրված չէ դրան, այլապես ագրեսիվ քաղաքականություն չէր վարի։ Ադրբեջանի գործողությունները գնալով ավելի ագրեսիվ են դառնում ե՛ւ Արցախի ժողովրդի, ե՛ւ Հայաստանի նկատմամբ։ Ուստի հանդիպման արդյունքներով դրական տեղաշարժերի հավանականությունը զրոյական է»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց քաղաքագետը։
Զուգահեռաբար կան նաեւ այլ հարցեր, այդ թվում՝ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, սահմանազատումն ու սահմանագծումը, հումանիտար խնդիրները։
Նշենք, որ Բրյուսելում Ալիեւի եւ Փաշինյանի հանդիպման նախորդ օրը Մոսկվայում տեղի կունենա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման եւ սահմանի անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների անդամների երկրորդ հանդիպումը, որը նախատեսված է օգոստոսի 30-ին։ Առաջին նման հանդիպումը մայիսի 24-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջպետական սահմանին՝ Երասխի հատվածում։
Բաքուն չի կատարում իր պարտավորությունները
Հովհաննիսյանի կարծիքով, նույն հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում Ադրբեջանի ցանկությունն ամենեւին էլ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը չէ։ Դա պայմանավորված է ոչ թե տնտեսական, այլ քաղաքական գործոններով։ Բաքուն դա ձեւակերպել է որպես Հայաստանի տարածքով, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափար։
Ադրբեջանը դրանում տեսնում չի տեսնում կառուցողական մթնոլորտ ստեղծելուն ուղղված միջոցառում։ Այն, որ Ադրբեջանի կողմից նման մոտեցում չի լինի, վկայում է հայ ռազմագերիներին ու քաղաքացիական պատանդներին վերադարձնելու իր պարտավորությունների կատարման հարցում Բաքվի դիրքորոշումը, որը հանգում է կեղծ քրեական գործեր հարուցելուն։ Ադրբեջանը հրաժարվում է կատարել բոլոր պահվող անձանց վերադարձնելու իր վրա վերցրած պարտավորությունները։
Հենց նման քայլը կարող էր նպաստել վստահության ամրապնդմանը, եթե նման ցանկություն լիներ, իսկ Ադրբեջանն այն չունի։
«Կարծում եմ՝ հանդիպումը կվերածվի մտքերի փոխանակության»,- նշեց փորձագետը։
Ռուսաստանի ու Արեւմուտքի զուսպ մրցակցությունը
Հանդիպումները Ադրբեջանը կամ Հայաստանը չեն նախաձեռնում։ Այս դեպքում որպես միջնորդ հանդես է գալիս Բրյուսելը, սակայն, ինչպես նշեց քաղաքագետը, ոչ ոք չի սահմանափակում Մոսկվայում նույն ինտենսիվությամբ հանդիպումների կազմակերպումը։
«Անիրատեսական է կարծել, թե Բրյուսելն ունի լծակներ եւ կարող է սահմանափակել հանդիպման կազմակերպումը ռուսական կողմի նախաձեռնության դեպքում։
ԵՄ-ն, անկասկած, կարեւոր խաղացող է, բայց բոլորը գիտակցում են Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանում, այդ թվում՝ Ղարաբաղում, հասկանում են, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո եռակողմ ձեւաչափերը նախաձեռնվել են Մոսկվայի միջնորդությամբ։
Չեմ կարծում, որ ԵՄ-ն կարող է նույնիսկ մասամբ դուրս մղել Մոսկվային ներկա գործընթացներից, քանի որ երկրի վրա իրական ներկայություն միայն Ռուսաստանն ունի։ Ուրիշ բան, որ Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի միջեւ մրցակցություն կա։ Կողմերից յուրաքանչյուրը փորձում է ցույց տալ, որ հենց ինքն է ամենաակտիվ միջնորդը եւ փորձում է լուծել խնդիրները։ Այս մրցակցությունը դրսեւորվում է նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջեւ (մի կողմից՝ Ռուսաստանի, մյուս կողմից՝ ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի):
Բայց այս ամենը չի նշանակում, որ կողմերից որեւէ մեկը դուրս է գալիս գործընթացից»,- ընդգծեց Հովհաննիսյանը։

Сегодня стало известно, что очередная встреча руководителей Армении и Азербайджана Никола Пашиняна и Ильхама Алиева состоится 31 августа в Брюсселе. Сообщалось о проведении трехсторонней встречи, об отдельной встрече между Пашиняном и Алиевым заявлено пока не было.
Азербайджан повышает уровень агрессии
По оценке эксперта по вопросам Азербайджана Тарона Ованнисяна, в преддверии встречи скопилось множество проблем, связанных, в том числе с агрессивным поведением в Арцахе в начале августа.
Алиев официально заявляет, что жители Ахавно, Суса и Бердзора должны  и обязаны покинуть свои дома. Это, по сути, насильственная депортация и противоречит ложному тезису Азербайджана о том, что армяне якобы могут мирно жить под азербайджанским руководством. Власти в Баку вынуждают покинуть армян свои дома.
«Убежден, что встреча не будет проходить в конструктивном  ключе, поскольку Баку не настроен на это, в противном случае не проводил бы агрессивную политику. Действия Азербайджана становятся все более агрессивными и в отношении народа Арцаха, и в отношении Армении. Поэтому вероятность в положительных сдвигах по итогам встречи нулевая», – в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am зявил политолог.
Параллельно есть также и другие вопросы, в том числе разблокировка коммуникаций, делимитация и демаркация, гуманитарные проблемы.
Отметим, что за день до встречи  Алиева и Пашиняна в Брюсселе в Москве 30 августа пройдет уже вторая встреча членов комиссий по вопросам демаркации и безопасности границы между Арменией и Азербайджаном. Первая такая встреча состоялась 24 мая на межгосударственной границе Армении и Азербайджана на участке Ерасха.
Баку не выполняет свои обязательства
По мнению Ованнисяна,  желания Азербайджана в вопросе той же разблокировки коммуникаций вовсе не в разблокировке коммуникаций. Они обусловлены не экономическими, а политическими факторами. Баку оформил это в идею так называемого зангезурского коридора через территорию Армению.
Азербайджан видит в этом не мероприятие, направленное на формирование конструктивной атмосферы. О том, что такого подхода со стороны Азербайджана не будет, свидетельствует позиция Баку в вопросе выполнения своих обязательств по возвращению армянских военнопленных и гражданских заложников, которая (позиция) сводится к возбуждению фальшивых уголовных дел. Азербайджан отказывается выполнять взятые на себя обязательства по возвращению всех удерживаемых лиц.
Именно такой шаг мог бы содействовать укреплению доверия, если бы такое желание было, но у Азербайджана его нет.
«Думаю, встреча будет сведена к обмену мнениями», – считает эксперт.
Сдержанная конкуренция России и Запада
Встречи инициирует не Азербайджан или Армения. Посредником же в данном случае выступает Брюссель, но, как заметил политолог, никто не ограничивает в организации встреч с такой же интенсивностью в Москве.
«Нереалистично думать, что Брюссель владеет рычагами и может ограничить организацию встречи при инициативе российской стороны.
ЕС, несомненно, важный игрок, но все осознают военное присутствие России в регионе, в том числе в Карабахе, понимают, что трехсторонние форматы после 9 ноября 2020 года были инициированы при посредничестве Москвы.
Не думаю, что ЕС может даже частично вытолкнуть Москву из текущих процессов, поскольку на земле реальное присутствие имеет лишь Россия. Другое дело, что есть конкуренция между Западом и Россией. Каждая из сторон пытается показать, что именно она наиболее активный посредник и пытается урегулировать проблемы. Эта конкуренция проявляется также и между сопредседателями МГ ОБСЕ (между Россией с одной стороны и между США и Францией – с другой).