ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն ունի միջազգային մանդատ՝ աջակցելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տեւական ու համապարփակ կարգավորմանը, եւ այս մանդատը որեւէ մեկը չի չեղարկել, «Ազատության» խնդրանքով, արձագանքելով ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահի նշանակմանը Բաքվի կոշտ արձագանքին, ասել է Հայաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Վահան Հունանյանը։
Օգոստոսի 24-ին Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հաղորդեց պետքարտուղարի եվրոպական եւ եվրասիական հարցերով օգնականի նախկին պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի՝ Կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ նշանակման մասին։
Բաքուն կոշտ արձագանքեց՝ գրեթե չգործող Մինսկի խումբը «վերակենդանացնելու փորձերը» կարող են հանգեցնել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից ԱՄՆ-ի հեռացման։ «Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված է, Ղարաբաղն էլ Ադրբեջանի անքակտելի մասն է», ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Լեյլա Աբդուլաեւան։
ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչն էլ, ի պատասխան Բաքվի, այսօր հայտարարել է՝ Ռիքերի նշանակմամբ ԱՄՆ-ը նպատակ ունի հասնել հայ-ադրբեջանական համապարփակ խաղաղությանը։
44-օրյա պատերազմից հետո մոտ երկու տարի եռանախագահության մակարդակով բանակցությունները, փաստացի, փակուղում են։ Մինչ Հայաստանը խոսում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում կարգավորելու անհրաժեշտությունից, Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւը պնդում է՝ նման հարց այլեւս գոյություն չունի, Մինսկի խմբին էլ թոշակի է ուղարկել:

The co-chairmanship of the OSCE Minsk Group has an international mandate to assist in the lasting and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, and no one has canceled this mandate. Vahan Hunanyan, the spokesperson of the Armenian Foreign Ministry, said this in response—at the request of the RFE/RL Armenian Service—to Azerbaijan's harsh reaction to the appointment of a new US Co-Chair of the OSCE Minsk Group.
US Secretary of State Antony Blinken on Wednesday announced Philip Reeker’s appointment as Senior Advisor for Caucasus Negotiations and US OSCE Minsk Group Co-Chair.
Baku, however, reacted harshly, saying that "attempts to revive the almost defunct Minsk Group" may lead to the removal of the US from the process of normalizing Armenian-Azerbaijani relations.
"The Karabakh conflict has been resolved, and Karabakh is an inseparable part of Azerbaijan," had said Leyla Abdullayeva, spokesperson of the Azerbaijani Foreign Ministry.