Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը մինչեւ 2022-ի վերջը բավականին բարձր կլինի, 2023-2024 թթ. տնտեսության աճ է սպասվում՝ մոտ 4 տոկոսի մակարդակում։ Այս մասին օգոստոսի 26-ին Ռազմավարական հետազոտությունների եւ նախաձեռնությունների վերլուծական կենտրոնի կողմից կազմակերպված կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարեց Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԶԲ)՝ երկրների վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ալեքսեյ Կուզնեցովը։
«2022 թ. առաջին կիսամյակում Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 11 տոկոսով, ինչը երկրում սպառողական աճի արդյունք է։ Ծառայությունների ոլորտն աճել է գրեթե 20 տոկոսով, առեւտրաշրջանառությունը՝ մինչեւ 10 տոկոս։ Այդ երկու ոլորտներն ապահովել են ՀՆԱ-ի մոտ 80 տոկոսը։
Երկրում զբոսաշրջիկների թվի կրկնակի աճ է նկատվում, այդ թվում՝ Ռուսաստանից (2.5 անգամ)։ Հայաստանում Ռուսաստանից ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը գերազանցել է 550 հազարը, ինչը կազմում է Հայաստան այցելած բոլոր զբոսաշրջիկների 40 տոկոսը։
Բացի այդ, երկու ամսվա ընթացքում Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումների ռեկորդային մակարդակ է գրանցվել, մայիսին՝ 260 մլն դոլար, հուլիսին՝ արդեն մոտ 460 մլն դոլար։ Հատկանշական է, որ միջին ամսական եկամուտը 2021 թ. կազմել է մոտ 70 միլիոն դոլար: Այսինքն՝ ցուցանիշն աճել է 6 անգամ։
Հայաստանում սպառողական ակտիվությունը կշարունակվի այս տարվա երկրորդ կիսամյակի ընթացքում, ինչը կնպաստի տնտեսության ընդհանուր աճին»,- ասաց Կուզնեցովը։

The GDP growth in Armenia by the end of 2022 will be rather high, and the economic growth by 2023-2024 is expected to be 4%. The head of the Country Analysis Center of Eurasian Development Bank (EDB) Alexey Kuznetsov stated this during the roundtable organized by Analytical Center for Strategic Research and Initiatives today.
"According to the results of the first half of 2022, Armenia's GDP increased by 11% as a result of consumer growth in the country. The sphere of services added almost 20%, and trade turnover increased up to 10%. These two sectors have provided about 80% of the GDP growth.
There is a two-fold increase in tourists to the country, including those from Russia (2.5 times). The number of tourists from Russia to Armenia amounted to over 550 thousand people, which is 40% of all tourists visiting Armenia.
In addition, in two months there were record remittances from Russia to Armenia in the amount of $260 million in May and already $460 million in July. The average monthly amount in 2021 was $70mln. In other words, the indicator has increased 6-fold.
Consumer activity in Armenia will continue during the second half of the year, which will support growth of the economy in general," noted Kuznetsov.