Լոռու մարզում սեպտեմբերի 18-ին «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման եւ պահպանման» հասարակական կազմակերպությունը` ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ, կազմակերպում է Խորովածի համահայկական 3-րդ փառատոնը: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեցին «Հայ Խոհարարական ավանդույթների Զարգացման եւ Պահպանման» ՀԿ-ից: Փառատոնն այս տարի կանցկացվի հանրահայտ ֆիլմի անվանումը կրող` «Երբ գալիս է սեպտեմբերը» խորագրով: Փառատոնին հրավիրված է ֆիլմի գլխավոր դերակատար, դերասան Արմեն Ջիգարխանյանին, որի բրոնզաձույլ արձանը` խորոված անելիս, կբացվի Ախթալայում՝ միջոցառման ընթացքում (մեծ դերասանը տվել է մասնակցության իր նախնական համաձայնությունը):
Միջոցառմանը նախատեսվում է  աշխարհահռչակ բռնցքամարտիկ Վիկ Դարչինյանի մասնակցությունը, ինչպես նաեւ հրավիրված են ՀՀ կառավարության անդամներ, Ազգային ժողովի պատգամավորներ, միջազգային եւ հասարակական կազմակերպությունների, զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչներ: Փառատոնի ընթացքում նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ, մասնավորապես` ՀՀ անկախության քսանամյակի կապակցությամբ պատրաստվել է 20 մետրանոց մանղալ, որը փառատոնի ժամանակ տրամադրվելու է Հայաստանում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին, ինչպես նաեւ Վրաստանից, Ռուսաստանից, եվրոպական երկրներից ժամանած հյուրերին, որոնք պատրաստելու են խորովածի իրենց ազգային տարատեսակները:

18 сентября в Лори общественная организация «Развитие и сохранение армянских поварских традиций» при поддержке Министерства экономики Армении проведет 3-ий всеармянский фестиваль шашлыка. Об этом сообщили Новости Армении - NEWS.am в общественной организации «Развитие и сохранение армянских поварских традиций».
Фестиваль назван в честь известного фильма  «Когда приходит сентябрь». На фестиваль приглашен исполнитель главной роли фильма народный артист СССР Армен Джигарханян, чей памятник в Ахтале откроется в рамках мероприятия. Как отмечается в сообщении, актер дал предварительное согласие на участие. Запланировано также, что гостями фестиваля станут чемпион мира боксер Вик Дарчинян, члены Правительства Армении, депутаты Национального Собрания РА, представители международных общественных организаций в сфере туризма.
В рамках фестиваля будет проведен ряд мероприятий, в частности, к 20 юбилею независимости Армении изготовлен мангал длиной в 20 м. Приготовленный на нем шашлык будет роздан представителям нацменьшинств, участвующим в фестивале, а также зарубежным гостям, которые, в свою очередь, порадуют сотрапезников национальными видами шашлыка.