Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսը առաջ չի քաշել համոզիչ փաստարկումներ Հայաստանում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ: Նման կարծիք օգոստոսի 23-ին լրագրողներին հայտնել է բանակցային գործընթացում իշխող կոալիցիայի պատվիրակության ղեկավար, Ազգային Ժողովի հանրապետական պատգամավոր Դավիթ Հարութունյանը:
Նշենք, որ մինչ այդ Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցչության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանը հայտարարել էր, թե իշխող կոալիցիայի` մշակման փուլում գտնվող փաստաթուղթը «ավելի լավն է, քան ՀԱԿ-ինը, քանի որ ավելի լավ է հիմնավորում արտահերթ ընտրությունների անհրաժեշտությունը»:
Դավիթ Հարութունյանը այդ գնահատականը անվանել  է «ոչ ավելին, քան գեղեցիկ հռետորաբանություն»:
Իշխող կոալիցիայի փաստաթղթի ընթերցումը կշարունակվի երկխոսության հաջորդ փուլում` ուրբաթ օրը: Ըստ Հարությունյանի` կոալիցիայի փաստաթուղթը հակափաստարկում է ՀԱԿ-ի` հանրապետությունում տիրող իրավիճակի մասին դիրքորոշմանը, որում մասնավորապես հիմնավորվում է արտահերթ ընտրությունների անցկացման անհրաժեշտությունը:

YEREVAN. - The document presented by the opposition has not provided convincing justification for snap elections in Armenia, said the head of ruling coalition’s delegation, MP Davit Harutunyan.
Following a regular round of talks between the Armenian coalition and opposition held on Tuesday, head of opposition’s delegation Levon Zurabyan said coalition’s document is much better, as it substantiates the idea of snap elections better.
David Harutyunyan, called this assessment “nothing but mere rhetoric”.
As reported earlier, the ruling coalition responded to the opposition Armenian National Congress (ANC) in a 130-page document, bringing arguments against ANC’s views to the current situation in Armenia.