Թուրքիան հինգ անգամ կավելացնի Բոսֆոր եւ Դարդանել նեղուցներով անցման արժեքը այն իրավունքներին համապատասխան, որոնք նրան տրված են Մոնթրյոյի կոնվենցիայով, գրել է Sabah թերթը։
«Թուրքիան հինգ անգամ կավելացնի նեղուցներով անցման արժեքը՝ այն իրավունքներին համապատասխան, որոնք նրան տրված են Մոնթրյոյի կոնվենցիայով։ Վերացվել է այն փոխարժեքով վճարման համակարգը, որը հաստատվել էր 75 տոկոս զեղչով 1983թ.։ 39-ամյա վիկտիմիզացիայի չեղարկմամբ տարեկան եկամուտը կավելանա՝ հասնելով 200 մլն դոլարի»,- գրել է պարբերականը։
«Ավելացումն ուժի մեջ կմտնի 2022թ. հոկտեմբերի 7-ին, որով փարոսի, տարհանման եւ բուժսպասարկման վճարը նեղուցներում կավելանա հինգ անգամ, իսկ հասույթը, որն ընթացիկ ձեւով կկազմի 40 մլն դոլար, կավելանա՝ հասնելով 200 մլն դոլարի։ Մոնթրյոյի համաձայնագրի համաձայն, որն ստորագրվել է 1936թ., Թուրքիան իրավունք ունի Ստամբուլի նեղուցով անցնող եւ Չանաքկալեի (Դարդանելի) նեղուց մտնող ու դուրս եկող նավերից վճար գանձել փարոսի, տարհանման եւ բուժսպասարկման համար»,- տեղեկացրել է թերթը։
Մոնթրյոյի կոնվենցիան ընդունվել է 1936թ.։  Այն առեւտրային նավերին նեղուցներով ազատ անցնելու իրավունք է վերապահում ինչպես խաղաղ, այնպես էլ պատերազմական ժամանակ, բայց ռեժիմները բոլորի համար տարբեր են։ Փաստաթուղթը սահմանափակում է Սեւ ծովում ոչսեւծովյան պետությունների ռազմանավերի գտնվելը՝ երեք շաբաթ։ Արտակարգ իրավիճակներում Թուրքիան իրավունք ունի արգելել կամ սահմանափակել ռազմանավերի անցումը Բոսֆորով եւ Դարդանելով։

Turkey will five times increase the price for passage through the Bosporus and Dardanelles in accordance with the rights granted to it by the Montreux Convention, the Sabah newspaper writes.
Turkey will five times increase the cost of passage through the straits in accordance with the rights granted to it by the Montreux Convention. The payment system at the rate was abolished, which was fixed at a 75 percent discount in 1983. With the elimination of 39 years of victimization, annual income will rise to $ 200 million, the newspaper writes.
With entry into force on October 7, 2022, the fee for the lighthouse, evacuation and medical care in the passages through the straits will be increased by 5 times, and the revenue, which is currently $40 million, will grow to $200 million. According to the Montreux Agreement, signed in 1936, Turkey has the right to collect fees for lighthouses, evacuation and medical care from ships passing through the Istanbul Strait and entering and leaving the Canakkale Strait (Dardanelles), the newspaper reported.
The Montreux Convention was adopted in 1936. It preserves the freedom of passage through the straits for merchant ships both in peacetime and in wartime, but the regimes are different for everyone. At the same time, the document limits the stay in the Black Sea of ​​warships of non-Black Sea states for a period of three weeks. In emergency situations, Turkey has the right to prohibit or restrict the passage of the military through the Bosphorus and the Dardanelles.