Բրազիլական դատարանը Google ընկերությանը տուգանել է 145 հազար դոլարով:
Ինչպես հաղորդում է CNews-ը,  պատճառն այն է, որ Google-ը հրաժարվել է բացահայտել այն երեք բլոգերների անունները,  որոնք քննադատել էին բրազիլական Վարզեա Ալեգրիի քաղաքապետին, եւ դա այն դեպքում, երբ  քաղաքապետն անձամբ է դիմել դատարան ու համացանցային հսկայից պահանջել Blogger պլատֆորմից ջնջել ակտիվիստների էջերը:
Դատարանի որոշմամբ այդ մերժման համար  Google-ի բրազիլական ստորաբաժանումից պետք է վճարվի 141 հազար դոլար: Եւս 3,1  հազար դոլար ընկերությունը պետք է վճարի դատարանի նախորդ որոշումներին չենթարկվելու համար:
Նշենք, որ Google-ը կտրուկ հրաժարվում է նման պահանջների կատարումից` վկայակոչելով  խոսքի ազտության իրավունքն ու իր ծառայության կանոնադրությունը:

Бразильский суд оштрафовал компанию Google в целом на сумму почти $145 тыс.
Как передает CNews, причина заключается в отказе Google раскрывать властям имена трех блоггеров, которые подвергли критике мэра маленького бразильского городка Варзеа-Алегри, и это при том, что мэр сам лично подал в суд и требовал у интернет-гиганта стереть странички активистов с платформы Blogger.
Суд вынес решение, согласно которому за этот отказ со счета бразильского подразделения Google должны быть списаны $141 тыс. Еще $3,1 тыс. компания должна выплатить за отказ подчиниться предыдущим постановлениям суда.
Отметим, что Google в упор отказывается выполнять подобные требования, ссылаясь на свободу слова и правила своего сервиса.