Հայկական կողմի տեսակետն Ադրբեջանի կողմից առաջարկված հինգ կետերի վերաբերյալ անփոփոխ է: Այս մասին մեկնաանություն է տվել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը օգոստոսի 31-ի բրյուսելյան հանդիպման վերաբերյալ որոշ շահարկումների առնչությամբ:
«Ինչպես ասել ենք նախկինում, 2022թ. մարտի 10-ին Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա: Այլ բան, որ այդ առաջարկները չեն հասցեագրում Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ խաղաղության օրակարգի բոլոր հարցերը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին փոխանցած մեր պատասխանով մենք լրացրել ենք օրակարգը և հետևաբար՝ այդ հենքի վրա պատրաստ ենք խաղաղության բանակցությունների շարունակությանը:
Սա ևս մեկ անգամ վերահաստատվել է վարչապետ Փաշինյանի կողմից Բրյուսելում տեղի ունեցած վերջին քննարկումների ընթացքում:
Այս տեսակետը չլսելը կամ չլսելու փորձերը հայկական կողմին հիմք են տալիս կասկածելու Ադրբեջանի՝ խաղաղության հասնելու մտադրության անկեղծության մեջ։ Ավելին` բանակցությունների շարունակական կամայական, իրականությանը չհամապատասխանող մեկնաբանությունները և պայմանավորվածությունների կատարումից խուսափելը թույլ են տալիս մտածելու, որ Ադրբեջանը միտված է տապալելու խաղաղության գործընթացը և ուժի կիրառման միջոցով շարունակելու էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը»,- ասվում է արտգործնախարարի մեկնաբանությունում:

Точка зрения армянской стороны относительно пяти пунктов, предложенных Азербайджаном, неизменна. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, который прокомментировал некоторые спекуляции относительно встречи 31 августа в Брюсселе.
«Как мы уже говорили, в предложениях, переданных Азербайджаном 10 марта 2022 г., для нас нет ничего неприемлемого. Другое дело, что эти предложения не затрагивают все вопросы всеобъемлющей мирной повестки Армения-Азербайджан. Нашим ответом, переданным странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, мы дополнили повестку и, следовательно, на этой основе готовы к продолжению мирных переговоров.
Это еще раз подтвердил премьер-министр Армении Пашинян в ходе последних обсуждений в Брюсселе.
Игнорирование этой точки зрения или попытки не прислушиваться к ней дают армянской стороне основание усомниться в искренности намерений Азербайджана добиться мира. Более того, продолжающееся произвольные, несоответствующие действительности толкования переговоров и уклонение от выполнения договоренностей позволяют задуматься над тем, что Азербайджан намерен сорвать мирный процесс и, посредством применения силы, продолжить свою политику по этническим чисткам», - говорится в комментарии.