ԱՄՆ-ի հեռանկարային հետազոտական ծրագրերի վարչությունը (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) որոշել է մեկ դար հետո աստղերի վրա թռչել:
3Dnews-ը հաղորդում է, որ գործակալությունը պատրաստակամություն է հայտնել տիեզերանավի ստեղծման ուղղությամբ հետազոտությունները ֆինանսավորելու վերաբերյալ, որն ի զորու կլինի երկարատեւ թռիչք կատարել:
Նախագիծը ստացել է 100-Year Starship Study-ի անվանումը: Նախնական փուլում մրցույթ է հայտարարվելու տիեզերանավի ստեղծման առավել իրական նախագծի համար: Ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 11-ին (11.11.11թ.) հաղթողին շնորհվելու է 500 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ գրանտ:
Նշենք, որ DARPA-ն աշխարհին ինտերնետ է նվիրել, որը եւս զարգացման սկզբնական շրջանում քչերին էր ոգեւորում: Մնում է հուսալ, որ ամերիկյան վարչության նոր ձեռնարկումը աշխարհում կրկին գլոբալ փոփոխությունների սկիզբ կդառնա:

Управление перспективных исследовательских проектов США (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) решило через век полететь к звездам.
Как передает 3DNews, агентство заявило о готовности оплатить исследование в области создания космического корабля, способного совершить длительный перелет.
Проект получил названия 100-Year Starship Study. На начальном этапе в рамках программы будет объявлен конкурс на наиболее реальный план по созданию космического корабля.  11 ноября текущего года (11.11.11 г.) победителю будет вручен грант в размере $500 тыс.
Отметим, что DARPA некогда подарило миру интернет, который тоже на начальном этапе развития мало кому внушал энтузиазма. Остается надеяться, что и это начинание американского управления приведет к настолько глобальным изменениям в мире.