Թուրքիան այսպես կոչված «Սիրիական ազգային բանակի» գրոհայիններին ապահովում է 500 դոլար ամսական աշխատավարձով, շաբաթ ասել է լրագրող եւ Թուրքիայի խորհրդարանի նախկին անդամ Մուսթաֆա Բալբայը։
Թուրքիայի աջակցությունը վայելող գրոհայիններն «անցած ամիսներին բողոքել են այդ աշխատավարձի դեմ՝ ասելով, որ իրենք դժգոհ են դրանից»,- Cumhuriyet թերթը մեջբերել է իր լրագրող Բալբայի խոսքերը, որը ելույթ է ունեցել Անկարայում փախստականների խնդիրներով զբաղվող խմբի նիստում։
Ավելի վաղ որպես «Ազատ սիրիական բանակ» հայտնի այս խմբավորումը կազմված է ավելի քան 35 ընդդիմադիր խմբերից, որոնք գործում են հիմնականում Սիրիայի հյուսիսում։ Նրանք մասնակցել են հարեւան երկրի տարածքի դեմ Թուրքիայի ռազմական հարձակումներին՝ «Եփրատի վահան», «Ձիթենու ճյուղ» եւ «Խաղաղ գարուն» գործողություններին 2017, 2018 եւ 2018 թթ.։
Այն մեղադրվում է թուրքական հարձակողական գործողությունների ժամանակ ռազմական հանցագործություններ կատարելու մեջ։ Մասնավորապես, սիրիական գրոհայինները թալանել են տներ եւ խանութներ, Թուրքիայի հարձակումների ժամանակ առեւանգել եւ կտտանքների են ենթարկել քաղաքացիական անձանց նախկինում քրդերի կողմից վերահսկվող Աֆրինում։

Turkey provides fighters of the so-called Syrian National Army with a monthly salary of $500, journalist and former Turkish MP Mustafa Balbay said on Saturday.
Turkey-backed fighters "have protested this salary in previous months, saying they are not happy with it," Cumhuriyet newspaper quoted its columnist Balbay, who spoke at a meeting of a refugee group in the capital Ankara.
Formerly known as the Free Syrian Army, the group consists of more than 35 opposition groups operating mainly in northern Syria. They took part in Turkey's military offensives into neighboring territory, operation Euphrates Shield, Operation Olive Branch and Operation Peaceful Spring in 2017, 2018 and 2019.
The group is accused of committing war crimes during the Turkish offensives. Specifically, Syrian fighters looted residents' homes and stores and kidnapped and tortured several civilians during Turkey's offensive on the formerly Kurdish-controlled enclave of Afrin.