Չիլիի ընտրողները սեպտեմբերի 4-ին կայացած հանրաքվեի ժամանակ մերժել են նոր առաջարկված սահմանադրությունը։
Քվեաթերթիկների 98 տոկոսի հաշվարկով ընտրողների 62 տոկոսը մերժել է առաջարկը, իսկ 38 տոկոսը կողմ է քվեարկել, հայտնում է Չիլիի ընտրական ծառայությունը, գրում է CNN-ը։
Նոր սահմանադրությունը կապահովի լիարժեք գենդերային հավասարություն, կավելացնի հատուկ տեղեր բնիկ ժողովուրդների համար եւ խստացնում է բնապահպանական կանոնակարգերը:
Նախքան կիրակի առավոտյան ընտրատեղամասերի բացումը՝ Չիլիի նախագահ Գաբրիել Բորիչը թվիթերում գրել է․ «Չիլիում մենք լուծում ենք մեր տարաձայնությունները ժողովրդավարությամբ, եւ ես խորապես հպարտ եմ, որ այսքան հեռուն ենք հասել»։

Chilean voters rejected the newly proposed constitution in a referendum held on 4 September.
With 98% of the ballots counted, 62% of voters rejected the proposal and 38% voted in favor, according to Chile's Electoral Service, writes CNN.
A new constitution would ensure full gender equality, add special seats for indigenous peoples, and tighten environmental regulations.
The current constitution was written under the dictatorship of Augusto Pinochet, who ruled the country from 1973 to 1990.
On Saturday night, before the polls opened Sunday morning, Chilean President Gabriel Boric tweeted that in Chile, they are resolving their differences with a larger democracy, not a smaller one.
The proposed change was initiated in 2020 when then-President Sebastian Piñera called a referendum on a new constitution amid social upheaval and popular discontent caused by an October 2019 metro fare hike.