Արցախի «Միասնական հայրենիք» կուսակցության գրասենյակը հաղորդագրություն է տարածել կուսակցության նախագահ Սամվել Բաբայանի անունից, որտեղ Բաբայանն անդրադարձել է պատերազմական օրերին Արցախն ինքնակամ լքելու վերաբերյալ լուրերին։
«Հետպատերազմյան շրջանում շահադիտական դրդումներով պարբերաբար հրապարակ են նետվում իմ, որպես ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարի, պատերազմական օրերին իբր թե Արցախն ինքնակամ լքելու վերաբերյալ զրպարտչական տեղեկություններ, որի կապակցությամբ անհրաժեշտ եմ գտնում անդրադառնալու մի շարք էական հանգամանքների:
2020թ․ հունիս-նոյեմբեր ամիսներին, զբաղեցնելով նախագահին կից անվտանգության հարցերով խորհրդակցական մարմնի քարտուղարի պաշտոնը, պատերազմի ողջ ընթացքում կատարել եմ իմ պաշտոնեական լիազորություններից բխող գործողություններ, այդ թվում՝ խորհրդատվություն տրամադրել մարտական գործողությունների կազմակերպման վերաբերյալ։ Հարցերը, թե այդ խորհրդատվական դիտարկումներից քանիսն են ընդունելի դարձել և/կամ ինչ ճշգրտությամբ են իրականացվել, այլ հասցեատեր ունեն։
2020թ․ նոյեմբերի 6-ին ԱՀ ԱԽ նիստից հետո նախագահի հատուկ հանձնարարությամբ ի պաշտոնե գործուղվել եմ քաղաք Երևան (գործուղման նպատակի և արդյունքների մասին մանրամասները պետական և ծառայողական գաղտնիք հանդիսանալու հիմքով իմ կողմից հանրայնացման ենթական չեն)։ Գործուղման անմիջապես հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 7-ին, Ստեփանակերտում մնացած սակավաթիվ բնակչությունը տարհանվել է, իսկ նոյեմբերի 9-ին ստորագրվել հայկական կողմի համար խիստ անբերենպաստ պայմաններով հայտնի եռակողմ հայտարարությունը։ Տեղեկանալով հայտարարության մասին, ինչպես հայտնել եմ ավելի վաղ, փորձել եմ կանխել այն, սակայն փաստաթուղթն արդեն ստորագրված էր։ Որպես ԱԽ քարտուղար, անզոր լինելով փոխելու զարգացումների ընթացքը, այլևս նպատակահարար չեմ գտել շարունակել զբաղեցնել հնչեղ, բայց անբովանդակ այդ պաշտոնը։ Ապա, ի նշան բողոքի, հրաժարվել եմ նաև «Արցախի հերոս»  բարձրագույն կոչումից:
Պետական համակարգից հեռանալուց հետո, բազմակողմանիորեն գնահատելով Արցախում և նրա շուրջ ստեղծված իրավիճակը, իմ քաղաքական գաղափարակիցների հետ մշակել և Արցախի ու Հայաստանի իշխանություններին եմ ներկայացնել ճգնաժամային կառավարման ոլորտային մոտեցումներ, ծրագրեր, հայեցակարգեր։ Նշեմ նաև, որ ԱՀ իշխանությունների հետ պարբերական շփումներ եմ ունենում իբրև խորհրդարանական ուժի առաջնորդ, իսկ ՀՀ իշխանությունների հետ առնչվել եմ բացառապես արտախորհրդարանական ուժերի հարթակում, ապա հեռացել՝ ձևաչափի անարդյունավետության պատճառով։
44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ քննչական գործողությունների շրջանակում երկու անգամ հրավիրվել եմ հարցաքննության, պարզաբանումներ տվել մարտական գործողություններին իմ առնչության և ներգրավվածության վերաբերյալ։ Այս կապակցությամբ կանխակալ մեդիահրապարակումներով ինձ մեղսագրվող արարքների ապացուցման դեպքում պատրաստ եմ կրելու պատասխանատվություն։ Հակառակ դեպքում հետամուտ եմ լինելու՝ պատասխանատվության ենթարկելու զրպարտության և սուտ մատնության հեղինակներին։ Զինվենք համբերությամբ և հետևենք դատավարական գործընթացներին։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իրավապահ մարմինները իմ, որպես ԱՀ բարձրաստիճան պաշտոնյայի, պատերազմական օրերին իբր թե Արցախն ինքնակամ լքելու  վերաբերյալ տեղեկությունների հիմքով օրենքով սահմանված գործողություններ չեն նախաձեռնել, դիմում եմ ԱՀ դատախազությանը՝ վերոնշյալի կապակցությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու և համապատասխան քրեաիրավական որակմամբ ճշմարտությունը բացահատելու պահանջով։ Իրավապահ մարմինների գործողությունների առանցքում, ի դեպ, վաղուց հայտնված պիտի լիներ նաև ԱԽ 2020թ․ նոյեմբերի 6-ի նիստում շրջանառված պետական և ծառայողական գաղտնիք հանդիսացող, պետության կողմից պահպանվող և պաշտպանվող տեղեկատվության՝ ԱԽ քատուղարի ելույթի առանձին դրվագների հանրայնացված լինելու հանգամանքը։
Պետական, ռազմական, քաղաքական, հասարակական իմ ողջ գործունեության ընթացքում առաջնոդվել եմ բացառապես սեփական գաղափարներով և խղճով: Ըմբռնումով եմ մոտենում ինձ վերագրվող երևույթները, քանի որ շրջանակները, ովքեր մշտապես ուղղորդվոմ են ինչ-ինչ կենտրոններից, չեն կարող հավատալ ազատ և անկաշկանդ միտք ունենալու հնարավորությանը: Հարգելով յուրաքանչյուրի արտահատվելու իրավունքը, այնուամենայնիվ համոզված եմ, որ այդ հասկացությունը նույնական չէ զրպարտության ու սուտ մատնության հետ․ որևէ մեկի իրավունքը չի կարող իրացվել մյուսի իրավունքների ոտնահարման հաշվին»,–ասվում է հաղորդագրությունում։

Офис арцахской партии «Единая Родина» распространил сообщение от имени председателя партии Самвела Бабаяна, в котором Бабаян коснулся слухов о том, что он якобы покинул Арцах в дни войны.
«В послевоенный период из умысла периодически делаются клеветнические вбросы обо мне, как о секретаре Совета Безопасности Республики Арцах, о том чтио я якобы самовольно покинул Арцах в дни войны, в связи с чем считаю необходимым обратиться к ряду существенных обстоятельств.
В июне-ноябре 2020 года, занимая должность секретаря консультативного органа по вопросам безопасности при президенте, на протяжении всей войны осуществлял действия, вытекающие из моих должностных полномочий, в том числе консультировал по организации боевых действий. Вопросы о том, сколькие из этих консультативных наблюдений стали приемлемыми и/или с какой точностью были реализованы, имеют других адресатов.
6 ноября 2020 года после заседания Совета Безопасности Республики Арцах по специальному поручению президента по должности был командирован в город Ереван (подробности о цели и результатах командировки не могут быть опубликованы на основании того, что являются государственной и служебной тайной). На следующий день после командировки, 7 ноября, малочисленное оставшееся в Степанакерте население было эвакуировано, а 9 ноября было подписано на крайне неблагоприятных условиях известное армянской стороне трехстороннее заявление. Узнав о заявлении, как я сообщал ранее, я попытался его предотвратить, однако документ уже был подписан. В качестве секретаря Совбеза, будучи бессильным изменить ход развитий, я больше не находил целесообразным продолжать занимать эту громкую, но бессодержательную должность. Затем, в знак протеста, я также отказался от высшего звания «Герой Арцаха».
После ухода из государственной системы, всесторонне оценив ситуацию в Арцахе и вокруг него, вместе с моими идеолгическими соратниками разработал и представил властям Арцаха и Армении подходы, программы, концепции антикризисного управления. Отмечу также, что периодически провожу контакты с властями Арцаха в качестве лидера парламентской силы, а с властями РА общался исключительно на площадке внепарламентских сил, затем ушел из-за неэффективности формата.
В рамках следственных действий по 44-дневной войне меня дважды приглашали на допрос, дал разъяснения относительно моей причастности к боевым действиям и участия. В связи с этим, в случае доказательства вменяемых мне поступков предвзятыми медиаизданиями, я готов нести ответственность. В противном случае я буду добиваться привлечения к ответственности авторов клеветы и ложного доноса. Вооружимся терпением и будем следить за судебными процессами.
Учитывая то обстоятельство, что правоохранительные органы не предприняли действий, установленных законом, на основании сведений о моем самовольном выезде из Арцаха, как высокопоставленного чиновника Арцаха, в дни войны, обращаюсь в прокуратуру Арцаха с  требованием принять необходимые меры в связи с вышеизложенным и раскрыть правду в соответствующей уголовно-правовой оценке. В приоритете действий правоохранительных органов, кстати, давно должно было оказаться и то обстоятельство, что отдельные эпизоды выступления секретяра СБ, являющиеся государственной и служебной тайной, охраняемой государством информацией, на заседании Совбеза 6 ноября 2020 года, стали публичным достоянием.
За всю свою государственную, военную, политическую, общественную деятельность я руководствовался исключительно собственными идеями и совестью. С пониманием отношусь к приписываемым мне явлениям, поскольку круги, которые постоянно направляются из каких-то центров, не могут поверить в возможность иметь свободную и нескованную мысль. Уважая право каждого на свободу выражения, тем не менее, я уверен, что это понятие не идентично клевете и ложному доносу: право одного не может быть реализовано за счет нарушения прав другого», –говорится в сообщении.