ՕՊԵԿ+-ը համաձայնեցրել է գործարքի օգոստոսյան չափորոշիչներին վերադարձը։ Հոկտեմբերին համաձայնագրի երկրներում նավթի արդյունահանումը կկրճատվի օրական 100 000 բարելով։ ՕՊԵԿ+-ի հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 5-ին, գրում է «Կոմերսանտը»։
Սակայն ՕՊԵԿ+-ի նիստի արդյունքներով հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ դաշինքը պատրաստ է ցանկացած պահի հանդիպումներ անցկացնել՝ շուկայի իրավիճակին արձագանքելու համար։
Օգոստոսին Սաուդյան Արաբիայից ՕՊԵԿ+-ի ներկայացուցիչն ասել էր, որ դաշինքը պատրաստ է կրճատել նավթի արդյունահանումը, եթե այժմ պատժամիջոցների տակ գտնվող Իրանից հումքը կրկին վաճառվի համաշխարհային շուկայում: Արդյունքում համաշխարհային շուկայում նավթի ավելցուկը կարող է աճել։
Սեպտեմբերին ՕՊԵԿ+-ն ավելացրել է նավթի արդյունահանումն օրական ընդամենը 100 000 բարելով: Որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ նավթի գներն ընկել են մեկ բարելի դիմաց 100 դոլարից: Սա պահեստային կարողությունների բացակայության արդյունք է դարձել։ Ըստ այդ պայմանագրերի, սեպտեմբերին Ռուսաստանը պետք է արդյունահանումը հասցնի օրական 11 մլն բարելի:

ОПЕК+ согласовала возврат к августовским параметрам сделки. В октябре добыча нефти в странах соглашения будет сокращена на 100 тыс. б/с. Следующая встреча ОПЕК+ пройдет 5 октября, пишет «Ъ».
Однако в релизе по итогам заседании ОПЕК+ отмечается, что альянс готов проводить встречи в любое время, чтобы реагировать на ситуацию на рынке.
В августе представитель ОПЕК+ от Саудовской Аравии говорил, что альянс готов сократить добычу нефти, если сырье из Ирана, который сейчас под санкциями, будет снова торговаться на мировом рынке. В результате этого на мировом рынке может вырасти избыток нефти.
В сентябре ОПЕК+ увеличила добычу нефти только на 100 тыс. б/с. Решение было принято после того, как цены на нефть опустились ниже $100 за баррель. Это стало следствием недостатка свободных мощностей. По условиям этих договоренностей в сентябре Россия должна нарастить добычу до 11 млн б/с.