ՕՊԵԿ+-ը համաձայնեցրել է գործարքի օգոստոսյան չափորոշիչներին վերադարձը։ Հոկտեմբերին համաձայնագրի երկրներում նավթի արդյունահանումը կկրճատվի օրական 100 000 բարելով։ ՕՊԵԿ+-ի հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 5-ին, գրում է «Կոմերսանտը»։
Սակայն ՕՊԵԿ+-ի նիստի արդյունքներով հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ դաշինքը պատրաստ է ցանկացած պահի հանդիպումներ անցկացնել՝ շուկայի իրավիճակին արձագանքելու համար։
Օգոստոսին Սաուդյան Արաբիայից ՕՊԵԿ+-ի ներկայացուցիչն ասել էր, որ դաշինքը պատրաստ է կրճատել նավթի արդյունահանումը, եթե այժմ պատժամիջոցների տակ գտնվող Իրանից հումքը կրկին վաճառվի համաշխարհային շուկայում: Արդյունքում համաշխարհային շուկայում նավթի ավելցուկը կարող է աճել։
Սեպտեմբերին ՕՊԵԿ+-ն ավելացրել է նավթի արդյունահանումն օրական ընդամենը 100 000 բարելով: Որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ նավթի գներն ընկել են մեկ բարելի դիմաց 100 դոլարից: Սա պահեստային կարողությունների բացակայության արդյունք է դարձել։ Ըստ այդ պայմանագրերի, սեպտեմբերին Ռուսաստանը պետք է արդյունահանումը հասցնի օրական 11 մլն բարելի:

=OPEC+ has agreed to return to the August parameters of the deal. In October, oil production in the countries of the agreement will be reduced by 100,000 barrels per day. The next OPEC+ meeting will be held on October 5, Kommersant writes.
However, in a release following the OPEC+ meeting, it is noted that the alliance is ready to hold meetings at any time in order to respond to the market situation.
In August, an OPEC+ representative from Saudi Arabia said that the alliance was ready to cut oil production if crude from Iran, which is now under sanctions, is again traded on the world market. As a result, an excess of oil may grow in the world market.
In September, OPEC+ increased oil production by only 100,000 bpd. The decision was made after oil prices fell below $100 per barrel. This was the result of a lack of spare capacity. Under the terms of these agreements, in September Russia should increase production to 11 million bpd.