Հայաստանի ԱԳՆ-ում օգոստոսի 24-ին տեղի է ունեցել 2012թ. Բրազիլիայի Հանրապետության Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքում կայանալիք «Ռիո+20» կայուն զարգացման եւ բնապահպանությանը նվիրված համաշխարհային գագաթաժողովին Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության նախապատրաստական աշխատանքները համակարգող ազգային հանձնաժողովի 1-ին նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովի համանախագահներ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը:
Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են շահագրգիռ գերատեսչությունների, ինչպես նաեւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նիստին ելույթներով հանդես եկան ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը, որոնք անդրադարձել են «Ռիո+20» գործընթացի շրջանակներում տեղի ունեցող զարգացումներին եւ այդ ենթատեքստում Հայաստանի առջեւ կանգնած խնդիրներին, գալիք գագաթաժողովին ՀՀ մասնակցության նախապատրաստական աշխատանքներին եւ այդ ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերին: Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է Ռիո դե Ժանեյրոյի գագաթաժողովին Հայաստանի մասնակցության միջոցառումների ազգային ծրագրի նախագիծը եւ նախապատրաստական թեմատիկ աշխատանքային խմբերի ստեղծման առաջարկը:

В Министерстве иностранных дел Армении сегодня, 24 августа, состоялось первое заседание национальной комиссии, координирующей подготовительные работы участия Армении во всемирном форуме стабильного развития и экологии «Рио+20», который пройдет в бразильском городе Рио-де-Жанейро. Заседание вели сопредседатели комиссии – министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и министр охраны природы Армении Арам Арутюнян.
В состав комиссии включены представители заинтересованных ведомств и общественных организаций.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства иностранных дел Армении, на заседании выступили министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и министр охраны природы Армении Арам Арутюнян, которые коснулись развитий в рамках процесса «Рио+20» и поставленных перед Арменией в этом контексте задач, подготовительных работ по участию Армении в мероприятии и действий, осуществляемых в этом направлении.
В ходе заседания был представлен проект национальной программы участия Армении в форуме Рио-де-Жанейро и предложено создание тематических подготовительных групп.